احسن الحدیث

56.250 تومان

سود شما: 18.750 تومان

مواعظ و کلام آیت الله مجتهدی تهرانی

تعداد
اشتراک بگذارید

توضیحات

درباره ی کتاب احسن الحدیث :

این کتاب 210 شرح و تفسیر حدیث اخلاقی ، عرفانی و پند آموز از  مواعظ و کلام آیت الله مجتهدی تهرانی است.

به گزارش حلقه وصل، امام حسین(ع) فرمودند: «شایسته نیست که انسان مؤمن، گنهکاری را (در حین ارتکاب گناه) ببیند و او را از آن گناه نهی نکند».
آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح این حدیث می‌گوید: امر به معروف و نهی از منکر، با شرایطی واجب است؛ اول باید انسان با زبان نرم (به کسی که اهل نماز نیست) بگوید: «آقا، نماز بخوان، نماز اول وقت بخوان».
ایشان در این‌باره بیان می‌کند: امربه معروف و نهی از منکر درباره واجبات واجب است و درباره مستحبات هم مستحب است. مثلا مستحب است که من به طلبه‌ها بگویم نماز شب بخوانید؛ اگر نماز شب نمی‌خوانید، به درد طلبگی نمی‌خورید؛ این مستحب است. اما درباره کسی که نماز واجبش را نمی‌خواند، واجب است که من با زبان نرم به او بگویم: «آقا، نماز بخوان، چرا نماز نمی‌خوانی؟» در روایت آمده: «اگر کسی ببیند (شخصی عمل خطایی انجام می‌دهد، اما) امر به معروف و نهی از منکر نکند، آن شخص در روز قیامت، جلوی او را می‌گیرد و می‌گوید: «تو که از جلوی من رد شدی و دیدی من داشتم خطا می‌کردم، چرا چیزی به من نگفتی؟»
آیت‌الله مجتهدی تهرانی ادامه می‌دهد: زمان «شیخ محمدحسین زاهد» می‌خواستم به نماز جماعت ایشان برسم، که در بین راه متوجه شدم شخصی روی یک پیت حلبی نشسته و مشغول تراشیدن ریش‌هایش است؛ چند قدم جلوتر رفتم، ناگاه این روایت به یادم آمد، گفتم: «نکند این شخص روز قیامت جلوی مرا بگیرد و بگوید چرا مرا نهی از منکر نکردی؟»، به همین خاطر برگشتم و گفتم: «آقا، شما اگر ریشتان را نتراشید، زیباتر هستید؛ هرکسی قیافه‌اش اینطور نیست که با ریش قشنگ تر باشد، اما شما با ریش زیباترید.» با زبان نرم امربه معروف و نهی از منکر کنید. با داد و بیداد نمی‌شود، با داد، آن شخص هم فرار می‌کند. خداوند به حضرت موسی(ع) فرمود: «به سوی فرعون بروید که او طغیان کرده است و با زبان و بیان نرم او را موعظه کنید؛ شاید متذکر شود و یا از خدا بترسد».
آیت‌الله مجتهدی، در پایان، داستانی از امربه معروف و نهی از منکر امام حسن(ع) و امام حسین(ع) را بیان نمود: امام حسن(ع) و امام حسین(ع) هر دو کودک بودند؛ مشاهده کردند که پیرمردی اشتباه وضو می‌گیرد، آنها به آن پیرمرد گفتند: «سلام، ما وضو می‌گیریم، شما ببینید کدام یک از ما بهتر وضو می‌گیرد». پیرمرد با دیدن وضوی آنها، خبردار شد که او اشتباه وضو می‌گرفته. راه امر به معروف و نهی از منکر این است.

بخشی از متن کتاب :

هر وقت از همه جا ناامید می شوی و می گویی خدا ، در آن وقت دعایت مستجاب می شود . هر وقت می خواهی بفهمی که دعایت مستجاب شده یا نه ، به دلت نگاه کن . اگر از همه جا ناامید هستی ، بدان که دعایت مستجاب شده ، اما اگر گوشه دلت به این طرف و آن طرف است که فلان کس کارم را درست می کند ، ولو دعا هم بکنی ، اما دعایت مستجاب نمی شود.
حدیث دارد که خداوند متعال فرموده : « به عزت و جلال خودم قسم که قطع می کنم امید کسی که به غیر من امید دارد .» یعنی اگر کسی به غیر خدا امید داشته باشد ، خداوند حاجتش را نمی دهد . حتی شما طلبه ها به پدرتان هم امید نداشته باشید که به شما پولی بدهد . از پدرتان هم پول نخواهید . هر وقت پول نداشتید بگویید خدا ، پول به شما می رسد . این قدر به خدا توکل داشته باشید که حتی گوشه دلتان هم پیش پدر و مادرتان نباشد که آنها به من پول می دهند . بگویید خدا . خدایا ، همه ما را از اهل ایمان قرار بده .
کتاب احسن الحدیث را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.

توضیحات تکمیلی

وزن 346 g
ناشر

بوستان قرآن

نویسنده

سایز کتاب

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

نوبت چاپ

چاپ دوم

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

97.500 تومان

سود شما: 32.500 تومان

24.000 تومان

سود شما: 6.000 تومان