الهی نامه و مناجات نامه

25.800 تومان

سود شما: 17.200 تومان

به همراه توبه نامه

تعداد
اشتراک بگذارید

توضیحات

درباره ی کتاب الهی نامه و مناجات نامه کار جدیدی از انتشارات آثار برات :

الهی نامه و مناجات نامه ، رساله ی عرفانی-ادبی به زبان فارسی ، شامل بخشی از مناجات ها و سخنان عرفانی مفسر ، فقیه ، واعظ ، ادیب و عارف پر آوازه ی سده ی پنجم قمری ، خواجه عبدالله انصاری است . سبک و ساختار این رساله و همچنین مشابهت برخی عبارات و مطالب آن با دیگر آثار خواجه عبدالله انصاری است . سبک و ساختار این رساله و همچنین مشابهت برخی عبارات و مطالب آن با دیگر آثار خواجه عبدالله انصاری و نیز تکرار بسیاری از بندهای آن در سایر منصفات او ، در انتساب آن به خواجه جای تردیدی باقی نمیگذارد ، اما طرف دیگر این امر نشان از آن دارد که رساله تالیف مستقلی نیست ، بلکه گزیده ای است از مناجات ها و کلمات قصار عرفانی او که در سده های بعد ، به همت مریدان یا علاقه مندان او جمع آمده و چون اکثر مناجات های آن با خطاب «الهی» آغاز شده است ، آن را «الهی نامه» نامیده اند.
الهی نامه از قدیمی ترین و مهم ترین متون عرفانی فارسی است . شامل مناجات ها ، دعاها و سخنان وجد آمیز عرفانی ، در قالب نثری مسجع و موزون است ؛ از این رو ، هم از لحاظ عرفانی هم از لحاظ ادبی ، اثری ارزشمند است. خواجه عبدالله انصاری نخستین نویسنده ای است که معانی بلند عرفانی را در قالب نثر مسجع بیان داشته. سجع پردازی این اثر ، بیشتر به شیوه ی کلمات قصار و نزدیک به شعر است. خواجه در حوزه ی مناجات بیشترین سجع را به کار برده که البته قالب اکثر این مناجات ها و برخی از قطعات آن ها ، علاوه بر موسیقی بیرونی ، از موسیقی درونی نیز برخوردار است و در آنها آهنگ خوش کلام و معانی بلند عرفانی و دینی در هم آمیخته است.

درباره ی خواجه عبدالله انصاری :

پیر هرات ، « خواجه عبدالله انصاری » شیخ الاسلام ابواسماعیل عبدالله بن ابی منصور محمد ، مردی بزرگ و دانشمندی بی مانند بود که در سال 396 ه.ق. در روز جمعه دوم شعبان ماه در قریه کهنداژ از توابع طوس به دنیا آمد. مادرش اهل شهر بلخ بود. 
عبدالله از دوران طفولیت زبانی گویا و طبعی توانا داشت . او در جوانی در علوم دینی و حفظ اشعار شاعران ایران و عرب مشهور گردیده بود و او همچنین در فقه بسیار دانا و خردمند بود.

بخشی از کتاب الهی نامه و مناجات نامه :

الهی : در سر آب دارم ، در دل آتش ، 
در باطن ناز دارم در ظاهر خواهش . 
در دریایی نشستم که آنرا اکران نیست. 
بجان من دردیست که آنرا درمان نیست. 
دیده ی من بر چیزی آمد که وصف آنرا زبان نیست.
خصمان گویند کاین سخن زیبا نیست 
خورشید نه مجرم ارکسی بینا نیست.
این کتاب جذاب و خواندنی را به علاقه مندان به موضوعات ادبیات کهن و عرفانی پیشنهاد می کنم .
خواجه عبدالله انصاری / کتاب الهی نامه و منجات نامه / کتابی در زمینه ی روانشناسی انگیزشی و مثبت / ترجمه ی ماهی طلا جعفرنیا /انتشارات آثار برات 
این کتاب را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.
برای مشاهده ی دیگر کتب در زمینه ی ادبیات عرفانی به این لینک سر بزنید.

توضیحات تکمیلی

وزن 232 g
ناشر

آثار برات

نویسنده

سایز کتاب

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

59.500 تومان

سود شما: 25.500 تومان

18.000 تومان

سود شما: 12.000 تومان

220.000 تومان

سود شما: 55.000 تومان

71.250 تومان

سود شما: 23.750 تومان