به بچه ها گفتن از بچه ها شنیدن ترجمه مریم سعیدی

65.400 تومان

سود شما: 43.600 تومان

چگونه با کودکان سخن بگوییم و چگونه به سخنانشان گوش دهیم

تعداد
دسته:
اشتراک بگذارید

توضیحات

 

درباره ی کتاب به بچه ها گفتن از بچه ها شنیدن :

احتمالاً کودکان شما تاکنون فرصت‌های بی‌شماری را به شما عرضه کرده‌اند تا مهارتهای گوش‌دادن را به مرحله عمل در‌آورید. وقتی چیزی باعث دردسر کودکان می‌شود، آنها معمولاً می‌گذارند تا ما بر آنها آگاهی بیابیم. آنهم با صدای بلند و واضح. در خانه من گذراندن یک روز با بچه‌ها مثل یک شب به تئاتررفتن است. یک اسباب بازی گمشده، اصلاح خیلی کوتاه موی سر، تهیه گزارش به عنوان تکلیف مدرسه، شلوار جینی که کاملاً اندازه نیست، دعوای با برادر و یا خواهر. هر یک از موضوع‌ها می‌تواند به اندازه یک درام سه پرده‌ای و به مقدار کافی اشک فراهم آورد. ما هرگز از نظر موضوع کم و کسری نداشتیم. تنها تفاوت این است که درتئاتر پرده می‌افتد و حضار می‌توانند به خانه برگردند. ولی والدین این تجمل نصیبشان نمی‌شود وما باید به طریقی همه این صدمات، عصبانیتها و ناامیدی‌ها را تحمل کنیم و ضمناً شعور خود را حفظ نماییم. اکنون می‌دانیم که روشهای قدیمی به کار نمی‌آید. تمام توضیحات و قوّت قلب‌دادنها هیچ تسکینی برای کودکان به ارمغان نمی‌آورد و ما را فرسوده می‌کند. روشهای جدید نیز می‌تواند مسأله‌ساز باشد پاسخهای از سر همدردی تا اندازه‌ای تسلّی‌بخش هستند، ولی هنوز این‌گونه پاسخ‌ها برایمان آسان نیست. برای بسیاری از ما این زبان، تازه و عجیب می‌نماید. والدین به من گفته‌اند: اول احساس می‌کردم چه قدر مسخره است گویی خودم نیستم که به این زبان حرف می‌زنم – مثل این که دارم نقش بازی می‌کنم.

بخشی از کتاب به بچه ها گفتن از بچه ها شنیدن:

انکار مداوم احساس کودکان می تواند سبب سردرگمی و خشم آنان شود. هم چنین اگر به آنان بگوییم که خودشان هم احساسشان را نمی شناسند، عدم اعتماد را به آنان تلقین کرده ایم. 
به خاطر دارم پس از جلسه، درباره این امر که دیگر پدر و مادران این امور را رعایت می کنند و من نمی کنم، به فکر افتادم. سپس توجهم را به خود معطوف داشتم. در اینجا چند نمونه از گفتگویی را که فقط در طول یک روز با کودکانم داشتم نقل می کنم:
کودک: مادر، خسته هستم. 
من: توخسته نیستی الان از خواب بیدار شدی. 
کودک: ( بلندتر ) اما من خسته هستم. 
من: نخیر تو خسته نیستی، فقط کمی خواب آلودی. بیا لباساتو بپوش. 
کودک: ( با شیون ) نه من خسته هستم.
کودک: اینجا خیلی گرممه. 
من: هوا سرده، گرمکن ات را در نیار. 
کودک: نه من گرممه. 
من: گفتم که گرمکن ات را در نیار. 
کودک: نه من گرممه.
کودک: این برنامه ی تلویزیونی حوصله ی آدمو سر می بره. 
من: نه اتفاقاً چیز جالبی بود. 
کودک: چیز چرتی بود. 
من: چیز آموزنده ای بود. 
کودک: مزخرف بود. 
من: دیگه اینجوری حرف نزن!
آیا متوجه شدید که چه اتفاقی افتاد؟ نه تنها تمام گفتگوهای ما منجر به بحث و کشمکش می شد، بلکه من دایم به کودکان خود می آموختم که به جای اعتماد به احساسشان، به من اتکا کنند. 
ناگهان، از آنچه که در رابطه با فرزندانم انجام می دادم، آگاه شدم. تصمیم گرفتم روش خود را تغییر دهم. اما در مورد چگونگی آن مردد بودم. سرانجام فکر کردم که عملی ترین راه این است که خودم را به جای آنان بگذارم.
کتاب به بچه ها گفتن از بچه ها شنیدن را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.

توضیحات تکمیلی

وزن 301 g
ناشر

سیمای نور امید

نویسنده

مترجم

سایز کتاب

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

نوبت چاپ

چاپ نهم

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

44.000 تومان

سود شما: 11.000 تومان

78.400 تومان

سود شما: 19.600 تومان

57.000 تومان

سود شما: 38.000 تومان

72.000 تومان

سود شما: 18.000 تومان