بیلیارد در ساعت نه و نیم

72.000 تومان

سود شما: 18.000 تومان

چشم اندازی از فضای پرخفقان و سیاه آلمان در سال 1958

تعداد
اشتراک بگذارید

توضیحات

درباره ی کتاب بیلیارد در ساعت نه و نیم :

بر دیگر آثار هاینریش بل ، بیلیارد در ساعت نه و نیم از روایت سرراست ثبت رویداد ها فاصله می گیرد و با پردازش شخصیت های متعدد داستان خاطرات دور و نزدیکشان را بازگو می کند و در نهایت مانند قطعاتی از یک پازل کنار هم می چیند.
داستان در 6 سپتامبر 1958 اتفاق می افتد؛ وقتی جنگ جهانی به پایان رسید و خانواده ی سرشناس فهمل در روز تولد هشتادسالگی هاینریش فهمل ، پدربزرگ خانواده دور هم گرد آمده اند . راویان یازده گانه داستان با بیان خاطراتی از گذشته ، چشم اندازی از فضای پر خفقان و سیاه آلمان را با بی پروایی نمایش می دهند.محور اصلی داستان صومعه ای است که پدربزرگ آن را قبل از جنگ ساخته و نسل های بعدی خانواده ، بنابر شرایط دست به تخریب و ساخت آن می زنند …

درباره ی هاینریش بل نویسنده ی کتاب بیلیارد در ساعت نه و نیم :

هاینریش بل نویسنده‌ی ادبیات معاصر آلمان است که نام کامل او هاینریش تئودور بل است و  ۲۱ دسامبر سال ۱۹۱۷ در شهر کلن آلمان به دنیا آمده است. او در یک خانواده‌ی کاتولیک و صلح‌طلب بزرگ شد. رمان‌های طنزآمیز بل تغییرات روان‌شناختی جامعه‌ی آلمان که درباره‌ی مشکلات زندگی آن‌ها در طول جنگ جهانی دوم و پس از آن است را به تصویر می‌کشد.
او شش سال به‌عنوان سرباز درجه‌دار یا همان سرجوخه در ارتش آلمان خدمت کرد و در جبهه‌های روسیه و دیگر جبهه‌ها می‌جنگید. در طول خدمت سربازی‌اش ‌در اتحاد جماهیر شوروی، به مجارستان و فرانسه اعزام شد. هاینریش بل در سال ۱۹۴۵، توسط آمریکایی‌ها اسیر شد و به یک اردوگاه اسرای جنگی فرستاده شد و بعد از جنگ به کلن بازگشت و با وجود اینکه شهر تبدیل به ویرانه‌ای شده بود، همان‌جا ماند. خانواده‌‌ی بل از دسته خانواده‌های کاتولیک و مخالف جنگ بودند؛ هاینریش در ابتدا چنین دیدگاهی نداشت، اما وقتی در جبهه‌های جنگی حضور پیدا کرد و از نزدیک با فجایع روبه‌رو شد، به یکی از مخالفان سرسخت هیتلر و نازی تبدیل شد. تجربه‌ی حضور او در جنگ باعث شد بعدها بیشتر کتاب‌هایش مضامینی ضد جنگ داشته باشد و به تفکری عمیق درباره‌ی کینه‌توزی‌ها بپردازد.
هاینریش بل جنبه‌ی سیاه کپیتالیسم را در آثارش به تصویر کشیده است و سبک نوشته‌هایش در کتاب‌های مختلف، متفاوت است؛ ولی مضمون و محتوای برخی از موضوعات در آثارش چندین بار تکرار شده‌اند. الگویی که در همه‌‌ی آثارش دیده می‌شود مفاهیم ضد‌جنگ، تروریسم، کشمکش‌های سیاسی و تحولات عمیق اقتصادی و اجتماعی است. او در نوشته‌هایش دیدگاه منحصر‌به‌‌فرد خود را شرح می‌دهد و کتاب‌‌هایش سراسر درباره‌ی شخصیت‌هایی است که با وجود ویرانی‌هایی که جنگ بر سر آن‌ها آورده است سعی می‌کنند دوباره زندگی خود را از سر بگیرند و مسیر زندگی‌ا‌شان را دوباره پیدا کنند. اساسا یک ویژگی قصه‌های او، ملموس بودن قهرمان‌های درمانده داستان‌هایش است.

بخشی از کتاب بیلیارد در ساعت نه و نیم :

برای دربان این دیگر حکم تشریفات را پیدا کرده بود . مثل نماز روزانه که گوشت و خونش رفته باشد؛ هرروز صبح رأس ساعت ده کلید را از قفسه گرفتن و لمسکردن دست نرم و خشک و پاکیزه ای که کلید را از او می گرفت.نگاهی به صورت جدی و رنگ پریده با زخم قرمز کوچک برروی بینی انداخته و بعد متفکرانه و با لبخندی کمرنگ که فقط همسرش متوجه ان می شد فهمل را ورانداز می کرد که ژست دعوت کننده ی آسانسورچی را نادیده می گرفت و وقتی از پله ها بالا می رفت با کلید اتاق بیلیارد به نرده های برنجی راه پله می کوبید : پنج بار، شش بار، هفت بار. صدایی همچون ساز سیلوفون که فقط یک نت دارد. نیم دقیقه دیرتر یکی از پادو های هتل هوگو به رستوران می رود ، کنیاکی دوبل و یک تنگ آب می آورد و تا ساعت یازده آن بالا در اتاق بیلیارد غیبش می زند.
دربان پس این عادت که آدم هرروز بین ساعت نه و نیم تا یازده صبح با پسر بچه ای معین بیلیارد بازی کند ، عیب و ایراد و خطایی پنهان می دید. همیشه حفاظی در برابر این فشار گناه وجود داشت، رازداری که قیمت خود را داشت…
این کتاب به علاقه مندان به رمان های نقادانه با ته مایه جامعه شناسانه پیشنهاد می شود.
هاینریش بل / کتاب بیلیارد در ساعت نه و نیم / رمان نقادانه و جامعه شناسانه / ترجمه سارنگ ملکوتی /انتشارات نگاه/انتشارات آثار برات 
کتاب بیلیارد در ساعت نه و نیم را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

توضیحات تکمیلی

وزن 327 g
ناشر

نگاه

نویسنده

مترجم

سایز کتاب

نوع جلد

سخت

تعداد صفحات

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

42.000 تومان

سود شما: 28.000 تومان

64.000 تومان

سود شما: 16.000 تومان

248.000 تومان

سود شما: 62.000 تومان