تهوع نوشته ی جان پل سارتر

50.700 تومان

سود شما: 27.300 تومان

کتاب تهوع، رمانی فلسفی از ژان پل سارتر است که به عقیده‌ی خودش بهترین اثر او به شمار می‌رود.

تعداد
اشتراک بگذارید

توضیحات

درباره ی کتاب تهوع ژان پل سارتر :

کتاب تهوع، رمانی فلسفی از ژان پل سارتر است که به عقیده‌ی خودش بهترین اثر او به شمار می‌رود. این کتاب داستان مورخ جوانی به نام آنتوان روکانتن را روایت می‌کند که از افسردگی و انزوا رنج می‌برد و هیچ پیوندی با افراد خانواده‌ ندارد.
آنتوان، شخصیت اصلی داستان تهوع (Nausea) هیچ دوستی ندارد و ارتباط او تنها به دانش‌اندوز؛ فردی که در کتابخانه ملاقات می‌کند و خانم صاحب کافه‌ای که آنتوان معمولا به آن‌جا سر می‌زند، خلاصه می‌شود. علاوه بر این‌ها او با خاطراتی از معشوقه‌ی سابقش که به‌ صورت آنی تداعی می‌شوند زندگی می‌کند. وی پس از مدتی متوجه می‌شود «اشیاء بی‌جان» و «موقعیت‌های خاص» بر درک او از خود و آزادی فکری و معنویش تأثیر می‌گذارند و احساسی مانند تهوع در سراسر وجودش برمی‌انگیزند.
او بعدا درمی‌یابد موسیقی و ادبیات این تهوع را تسکین می‌دهند و به دنبال جاودانه شدن یا به عبارتی دیگر ارزشمند ساختن موجودیت خود و زندگیش، خود را وقف نویسندگی می‌کند. آنتوان همچنین با تغییرات پیوسته‌ی وجود خود در جنگ است او باورش نمی‌شود که همان فرد دیروزی باشد. مشکل روکانتن یک افسردگی ساده یا یک بیماری روانی نیست، هر چند انزجار او از نیروهای وجودی و کشمکش‌های او با معنای زندگی او را به این مرز می‌رساند.
ژان پل سارتر (Jean Paul Sartre)، نویسنده این کتاب، فیلسوف، فیلمنامه‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس، روزنامه‌نگار، فعال سیاسی، منتقد و نویسنده روشنفکر فرانسوی قرن بیستم بود که به جرات می‌توان او را یکی از پیش‌گامان مکتب اگزیستانسیالیسم دانست.

درباره ی نویسنده ی کتاب :

ژان پل سارتر (Jean-Paul Sartre) از آن دسته افرادی است که حرفه‌های مختلف را آزموده و در آن‌ها اسم و رسمی به هم زده است. از فیلسوف، نویسنده، روزنامه‌نگار، نمایش‌نامه ‌نویس و فیلمنامه نویس گرفته تا فعال سیاسی، منتقد و روشن‌فکر برجسته فرانسوی قرن بیستم. در آن دوره، نام سارتر چنان پر آوازه بود که هر اتفاقی در جهان می‌افتاد، همه از هم می‌پرسیدند موضع سارتر در برابر آن اتفاق چیست. سارتر در همه جا بود: در جنگ جهانی دوم، کوبا، الجزیره و جنبش دانشجویی سال 1968.

سارتر(1980-1905) زندگی پر فراز و نشیبی داشت که باعث می‌شد تفکراتش در برهه‌هایی از زمان تغییر کند. او دوران کودکی‌اش را در تنهایی سپری کرد. پسری که پدرش را زود از دست داده بود و هیچ دوستی نداشت. برای فرار از دنیایی که او را طرد کرده بود، شروع به نوشتن کرد. او در جوانی با مطالعه مقاله “زمان و اراده” نوشته هنری برگسون به فلسفه علاقمند شد و با الهام از فیلسوفانی چون هگل و هایدگر مدرک دکتری خود را در رشته فلسفه دریافت نمود. در همین زمان دانشجویی بود که سارتر با سیمون دوبووآر آشنا شد؛ یگانه یار و عشقی که تا زمان مرگ با او بود. در این دوره سارتر مشغول تدریس فلسفه بود تا جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد. سارتر در جنگ شرکت کرد و توسط نیروهای آلمانی به اسارت درآمد. پس از آزادی به همراه تعدادی از روشنفکران یک حلقه مقاومتی را سازمان داد. پس از تجربه جنگ، کار تدریس را رها کرد و یکسره به نویسندگی پرداخت.

سارتر مدافع سرسخت کمونیسم بود تا اینکه در سال 1956 پس از حمله‌ی اتحاد جماهیر شوروی به مردم مجارستان و سرکوب قیام آن‌ها، تصمیم گرفت در هیچ حزبی فعالیت مبارزاتی نداشته باشد. با این حال سارتر نسبت به مسائل سیاسی منفعل نبود و اعتراضات خود را نسبت به مارکسیسم اعلام کرد. در سال 1964 جایزه نوبل ادبی به پاس بیش از بیست سال زندگی ادبی به سارتر تعلق گرفت ولی او از دریافت این جایزه خودداری کرد. هم‌چنین، سارتر در مبارزات خياباني جوانان معترض شرکت كرد و به اين ترتيب به  نماد قيام 68 بدل گرديد. تا اینکه وخیم شدن اوضاع جسمی سارتر او را از نوشتن بازستاند و زندگی او در سال 1980 خاتمه یافت.

بخشی از کتاب تهوع نوشته ی ژان پل سارتر :

درست است. یادم رفته بود که او انسان‌گراست. لحظه‌ای ساکت می‌ماند. فرصتی می‌خواهد تا ‌تر و تمیز و بی‌امان، ترتیب نصف گوشت گاو بخارپزشده‌اش را با یک تکه نان درسته بدهد. «انسان‌ها هستند…» این آدم عاطفی سراپا خودش را به تصویر کشید. بله، اما بلد نیست این را خوب بگوید. مسلما روح چشم‌هایش را پر کرده، ولی روح کافی نیست.
قبلا با چند انسان‌گرای پاریسی رفت‌وآمد می‌کردم. صد دفعه از دهان‌شان شنیدم که می‌گویند «انسان‌ها هستند»، ولی این فرق می‌کرد! ویرگان بی‌مانند بود. عینکش را برمی‌داشت، انگار که می‌خواست خودش را در تن انسانی‌اش عریان نشان دهد. با چشم‌های نافذ و نگاهی سنگین و خسته، طوری به من خیره می‌شد که انگار می‌خواست لختم کند تا به جوهر انسانی‌ام برسد. بعد خوش زمزمه می‌کرد: «انسان‌ها هستند، دوست من، انسان‌ها هستند»، و به «هستند» قدرتی ناشیانه می‌داد، طوری‌که انگار عشقش به انسان‌ها، دمادم تازه و حیران، در بال‌های غول‌آسایش گیر می‌کرد.
اداهای خودآموخته این لطافت را نداشت. عشقش به انسان‌ها ساده‌دلانه و خشن بود. او انسان‌گرایی دهاتی است. به او می‌گویم:انسان‌ها… به‌نظر نمی‌آید که شما خیلی در بندشان باشید. شما که همیشه تنهایید و همیشه سرتان توی کتاب است.
خودآموخته دست‌هایش را به هم می‌زند و با بدجنسی می‌زند زیر خنده:‌ای آقا! اشتباه می‌کنید. بگذارید بگویم تا چه اندازه در اشتباهید.
لحظه‌ای به فکر فرو می‌رود و یواشکی از لمباندن دست می‌کشد. صورتش مثل سپیده‌دم نورانی است. پشت سرش، زن جوان به‌طرزی جلف قهقهه می‌زند. دوستش به طرفش خم شده و در گوشش پچ‌پچ می‌کند. خودآموخته می‌گوید:
اشتباه‌تان کاملا طبیعی است. باید خیلی وقت پیش بهتان می‌گفتم، ولی من خیلی کمرو هستم، آقا. دنبال یک فرصت می‌گشتم.
مؤدبانه می‌گویم:حالا وقتش است.من هم همین‌طور فکر می‌کنم. من هم همین‌طور فکر می‌کنم! آقا، می‌خواهم بگویم…مکث می‌کند و سرخ می‌شود:ولی شاید مزاحمتانم؟

کتاب تهوع نوشته ی ژان پل سارتر را به همراه تخفیف ویزه ی آن خریداری کنید.

توضیحات تکمیلی

وزن 255 g
ناشر

باران خرد

نویسنده

مترجم

سایز کتاب

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

نوبت چاپ

چاپ سوم

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

56.000 تومان

سود شما: 24.000 تومان

18.900 تومان

سود شما: 8.100 تومان

280.000 تومان

سود شما: 70.000 تومان

71.200 تومان

سود شما: 17.800 تومان