دایره المعارف مصور دانشمند

500.000 تومان

به من بگو هر دستگاهی چگونه کار می کند؟

تعداد
اشتراک بگذارید

توضیحات

درباره ی کتاب دایره المعارف مصور دانشمند :

کتاب دایره المعارف مصور دانشمند: به من بگو هر دستگاهی چگونه کار می کند؟ اثر دیوید مکالی و نیل آردلی است با ترجمه ی ذوالفقار دانشی و چاپ انتشارات سایان.
کتاب حاضر به عنوان راهنمایی مصور نحوه ی کارکرد و قوانین و اصول حاکم بر عملکرد دستگاه ها را طی 6 بخش تحت عناوین: «مکانیک حرکت، بهره برداری از عناصر، کار کردن با امواج، الکتریسته و اتوماسیون، دامنه ی دیجیتال و یافتم! اختراع ماشین ها» آموزش می دهد. هرکدام از این بخش ها به نوبه ی خود شامل مباحث متعددی است که براساس اصول علمی حاکم بر دستگاه های گوناگون دسته بندی شده اند.

بخشی از کتاب دایره المعارف مصور دانشمند :

وقتی سطح جسمی روی سطح دیگری کشیده شود؛ یا جسمی درون آب، هوا یا هر محیط مایع و گاز دیگری حرکت کند، نیروی اصطکاک پدیدار می شود. این نیرو همیشه با حرکت، مخالفت می کند. اصطکاک به آن دلیل اتفاق می افتد که دو سطح که تماس نزدیکی با یکدیگر دارند، یکدیگر را جذب می کنند و به اصطلاح، می چسبند. هرچه این دو سطح را محکم تر به یکدیگر فشار دهیم، این چسبندگی هم بیشتر خواهد بود. همان نیروهای مولکولی که در فنر وجود داشتند، اینجا هم نقش آفرینی می کنند. نیروهای بین مولکول های روی صفحه ها باعث می شوند که صفحه ها جذب یکدیگر شوند. هرچه مولکول ها به یکدیگر نزدیک تر شوند، نیروی اصطکاک هم قوی تر خواهد شد. تیم حمام کننده باید با وزن بسیار سنگین تر ماهوت مقابله کند که باعث چسبندگی بیشتر او به سطح زمین شده است. آن ها تنها با کاهش اصطکاک از طریق صابون و تیله است که می توانند ماموت را حرکت دهند.
شما هرگز نمی توانید به همان اندازه ای که انرژی وارد ابزار مکانیکی می کنید، کار مفید دریافت کنید؛ زیرا اصطکاک همیشه مقداری از انرژی منتقل شده به ماشین را تلف می کند. این انرژی تلف شده به کار مفید تبدیل نمی شود و در قالب حرارت و صدا پدیدار می شود. حرارت اضافی و صداهای عجیب و غریبی که از ماشین به گوش می رسد، معنی واضحی دارد: ماشین به درستی کار نمی کند. طراحان و مهندسان همیشه تلاش می کنند تا بر اصطکاک غلبه کنند و ماشین ها را به بالاترین کارآیی ممکن برسانند. جالب اینجاست که در برخی ابزارها، شرایط معکوسی حکمفرماست و ماشین ها برای فعالیت خود به اصطکاک وابسته اند. اگر اصطکاک ناگهان از عالم رخت بر می بست، چرخ های خودروها آزادانه و برای خودشان می چرخیدند  و خودروها از کنترل خارج می شدند.
کتاب دایره المعارف مصور دانشمند را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

توضیحات تکمیلی

وزن 1740 g
ناشر

سایان

نویسنده

مترجم

سایز کتاب

نوع جلد

سخت

تعداد صفحات

نوبت چاپ

چاپ دوم

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

49.600 تومان

سود شما: 12.400 تومان

64.000 تومان

سود شما: 16.000 تومان

119.000 تومان

سود شما: 51.000 تومان

64.000 تومان

سود شما: 16.000 تومان