سرچشمه ی تصوف در ایران

59.500 تومان

سود شما: 25.500 تومان

تاثیرات تعلیمات بودایی در فرهنگ ایران و تصوف ایران از نظر فلسفی

تعداد
اشتراک بگذارید

توضیحات

درباره ی کتاب سرچشمه تصوف در ایران :

سرچشمة تصوف را برخی در هند و ادیان کهن آن، و بعضی در ادیان ایران باستان از مهر، میترا، آئین بهی و زردشتی می جویند. عده ای نیز عقاید صوفیه را تلفیقی از همة این موارد با اسلام می دانند. مطالب کتاب حاضر، یادداشت های مرحوم سعید نفیسی دربارة تاریخ تصوف، و همچنین یادداشت های شاگردان وی در این باره است. در کتاب مباحثی چون آثار تعلیمات بودایی در فرهنگ ایرانی، تصوف ایرانی از دیدگاه فلسفی، نفوذ مانویان در تصوف، و تاثیر تعلیمات یهود و نصارا و یونانیان در تصوف مطرح می شود. نگارنده در بخش هایی از کتاب به طریقت، شریعت و کتاب های مهم صوفیه در ایران پرداخته و سماع، تصوف و آداب صوفیه را بررسی کرده است. قسمتی از کتاب به سلسله نسب فرقه های تصوف ایران و هند و طریقة ملامتیان اختصاص دارد.

درباره ی نویسنده کتاب :

سعید نفیسی (۱۸ خرداد ۱۲۷۴ تهران – ۲۳ آبان ۱۳۴۵ تهران)، دانش پژوه، ادیب، تاریخ نگار، نویسنده، مترجم و شاعر ایرانی بود.او جزو نسل اول استادهای دانشکدهٔ تاریخ دانشگاه تهران بود.سعید نفیسی، در ۱۸ خرداد ۱۲۷۴ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. او فرزند میرزا علی اکبر ناظم الاطبا (معروف به ناظم الاطباء کرمانی) و از نوادگان حکیم نفیس بن عوض کرمانی (طبیب نامدار ایران در قرن نهم هجری) و برادر علی اصغر نفیسی ملقب به مودب الدوله بود. حبیب نفیسی برادرزاده اوست.تحصیلات سه سالهٔ ابتدایی را در مدرسهٔ شرف، یکی از …


 مطالبی که در این کتاب به نظر خوانندگان گرامی می رسد،یک قسمت از یادداشت هایی است که برای تدریس تاریخ تصوف در دورۀ دکتری ادبیات دانشگاه تهران [تهیه] کرده ام و برخی تقریراتی است که دانشجویان عزیز از من شنیده اند و یادداشت و تندنویسی کرده اند و به یادگار به من سپرده اند. قسمتی از آغاز این مطالب سابقا به عنوان «تأثیر تعلیمات بودایی در فرهنگ ایران» و «تصوف ایران از نظر فلسفی» در مجلۀ فرهنگ نو (شماره های ۳ و ۴ و ۵ و ۷) چاپ شده است و در این کتاب برخی از آن مطالب را تکمیل کرده ام.
*****
چون سفرهایی در پیش دارم و خستگی و درماندگی مرا بیم می دهد که نتوانم مباحث دیگر بر این یادداشت ها بیفزایم و آنچه هست پراگنده شود و از میان برود، این است که در انتشار آنها شتاب کردم؛ وگرنه در این زمینه کتابی بسیار مفصل تر از این و در چند مجلّد می بایست فراهم آید. مباحثی که از این یادداشت ها و تندنویسی ها بیرون آورده ام برای تکمیل چندین کتابی است که در این اواخر در تاریخ تصوف به زبان فارسی فراهم شده و تحقیقاتی است که خاورشناسان در این زمینه کرده اند. در این کتاب من تنها به نکاتی پرداخته ام که دیگران پیش از من یا بدان ها توجه نکرده اند و یا برخی تعصب ها مانع از بیان آنها شده است.

این کتاب را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.

توضیحات تکمیلی

وزن 450 g
ناشر

نگاه

نویسنده

سایز کتاب

نوع جلد

سخت

تعداد صفحات

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

71.250 تومان

سود شما: 23.750 تومان

18.000 تومان

سود شما: 12.000 تومان

25.800 تومان

سود شما: 17.200 تومان