سر نی (دوجلدی)

%20 تخفیف

نقد و شرح تحلیلی و تطبیقی مثنوی

لطفا صبر کنید...

سر نی (دوجلدی)

%20 تخفیف

نقد و شرح تحلیلی و تطبیقی مثنوی

دسته بندی : ادبی-عرفانی
  • ناشر : علمی
  • نویسنده : عبدالحسین زرین کوب
  • اشعار ادبی : .
  • سایز کتاب : وزیری
  • نوع جلد : سخت
  • تعداد صفحات : 1160
  • نوبت چاپ : چاپ شانزدهم
ستاره

سفارش تلفنی : 021-66975501

با خرید هر سر نی (دوجلدی) مبلغ 50,000 تومان تخفیف دریافت می کنید.
قیمت:
250,000
%20

200,000

تومان

محصولات مرتبط

درباره ی کتاب سر نی:

کتاب سر نی نوشته‌ی عبدالحسین زرین‌کوب می‌باشد این کتاب توسط انتشارات علمی چاپ و به بازار عرضه شده است.آخرین چاپ آن مربوط به سال 1398 بوده و می‌توان به لحاظ موضوع‌بندی آن را در بخش نقد ادبی و مقالات قرار داد.

دکتر عبدالحسين زرين کوب، پژوهشگر و مولوي شناس معاصر، در اثر دو جلدي سرّ ني به تشريح و نقد مثنوي معنوي مي پردازد و آن را از جهات متنوعي مورد بررسي قرار مي دهد. اين محقق بزرگ و پير راه تصوف خود اذعان دارد که شخصيت مولانا جلال الدين بلخي از چنان کبريا و شکوهي برخوردار است که در صورت حيات در عصر حاضر، ممکن بود او را در کسوت يک منادي بزرگ نظير مهاتما گاندي مي ديديم. زرين کوب شيفته ي مولاناست و زندگي ادبي خود را وقف شناسايي و شناساندن اين شخصيت بزرگ مي کند. وي در آثار ديگري همچون پله پله تا ملاقات خدا و بحر در کوزه نيز به جنبه هاي ديگري از حيات مولانا جلال الدين مي پردازد و به خوانندگان پيشنهاد مي کند قبل از مطالعه ي سرّ ني، ابتدا اين آثار را به مطالعه بنشينند. و اما سرّ ني؛ با وجود اينکه بزرگان نقد و ادب پارسي اين اثر را تفسير و شرح بر مثنوي مولوي مي دانند، زرين کوب چنين ادعايي مطرح نمي کند و کتاب را تنها مباحثه اي در مثنوي، جهت پي بردن به ظرايف و رمز و راز هاي آن مي پندارد. شرح و تفسير به ترتيب ابيات مثنوي صورت نگرفته و بر حسب مباحثي که مولوي در آن باب شعر سروده تقسيم شده است. نويسنده از شرح بر صرف ابيات مولانا فراتر رفته و از ديدگاه هاي اطرافيان و ياران زمان او که گفت و شنود ها و تبادل انديشه ي آنان احتمالا بر مولانا اثر گذاشته نيز استفاده کرده است و گاها به نقل قول هاي عالمان و صوفيان بعد از مولوي که به نحوي با او آشنا و دنباله روي افکار او بوده اند نيز ارجاعاتي مي دهد.

دکتر زرین کوب در مقدمه کتاب سر نی اشاره می کند که درست است که این کتاب شرح مثنوی در مفهوم عادی و بر مبنای توالی ابیات متن نیست، اما ضمن تقسیم طبقه‌بندی مباحث مثنوی، آنچه را در آن کتاب از باب لفظ یا معنی حاجت به شرح و تفسیر دارد به اجمال تقریر شده است. با این حال نویسنده آن را نه شرح مثنوی تلقی می‌کند ونه نقد و تحلیل آن، بلکه آن را بحثی در مثنوی می‌داند با سعی در فهم آنچه لطایف و رموز آن محسوب می‌شود و بیش از این هیچ دعوی دیگری ندارد.

نویسنده کوشیده است در شرح و نقد مباحث مثنوی غیر از آثار خود مولانا و یاران و معاصرانش ، از آثار کسانی از متقدمان که به احتمال قوی مولانا با افکار و اقوال آنها آشنایی داشته است، استشهاد نماید. البته گاه به اقوال متالهان و عرفاء متأخر نیز ارجاع داده است و از این طریق پیوند اقوال و افکار مولانا را با اعصار تالی نشان می‌دهد. اثر سر نی در دو جلد به چاپ رسیده است.

درباره ی نویسنده ی کتاب سر نی(عبدالحسین زرین کوب):

عبدالحسین زرین‌کوب (۲۷ اسفند ۱۳۰۱ – ۲۴ شهریور، ۱۳۷۸)ادیب، تاریخ‌نگار، منتقد ادبی، نویسنده، و مترجم برجستهٔ ایران معاصر است.آثار او به‌عنوان مرجع عمده در مطالعات تصوف و مولوی‌شناسی شناخته می‌شود.وی از تاریخ‌نگاران برجستهٔ ایران استو آثار معروفی در تاریخ ایران و نیز تاریخ اسلام دارد.این آثار به‌دلیل بیان ادبی و حماسی تاریخ از آثار پرفروش در میان ایرانیان هستند.زرین‌کوب بیش از چهار دهه در دانشگاه تهران، ادبیات فارسی، تاریخ اسلام و تاریخ ایران تدریس کردو پس از انقلاب، با مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی همکاری کرد،از جمله این که ۶۵۰۰ کتاب و مجله را به دائرةالمعارف بزرگ اسلامی اهدا کرداز سال ۱۳۳۵ با رتبهٔ دانشیاری کار خود را در دانشگاه تهران آغاز کردو عهده‌دار تدریس تاریخ اسلام، تاریخ ادیان، تاریخ کلام و تاریخ تصوف در دانشکده‌های ادبیات و الهیات شد.زرین‌کوب چندی نیز در «دانشسرای عالی تهران» و «دانشکدهٔ هنرهای دراماتیک» به تدریس پرداخت.وی از سال ۱۳۴۱ به بعد، در فواصل تدریس در دانشگاه تهران، در دانشگاه‌های آکسفورد، سوربن، هند و پاکستان،و در سال‌های ۱۳۴۷ تا سال ۱۳۴۹ در آمریکا به‌عنوان استاد میهمان در دانشگاه‌های کالیفرنیا و پرینستون به تدریس پرداخت.

قسمتی از کتاب سر نی:

همین اشتغال شبانه ی مولانا به نظم مثنوی در عین حال نشان می دهد که اشتغال روزانه ی شاعر هم امری به کلی مغایر با این احوال و هیجانهای روحانی باشد،نبوده است چرا که حالت نیمه ادراکی لحظه های الهام و ابداع غالبا دنباله و امتداد حالت ادراکی سابق بر آن است، و در این مورد حال گوینده در عالم بیداری ،شباهت به حالت رویا و بیخودی بیماری دارد که در هر حال ، زمینه ی عروض و ظهور آن از لحاظ احوال روانی با حالات قبل از آن مشابه و همگون است.به علاوه انسان عادی هم این نکته را در احوال خویش به تجربه درمی یابد که رویاهایش به نحو بارزی دنباله ی حیات واقعی و اوقات بیداری اوست.بدینگونه ، اشتغال مستمر در شب های طولانی و احیانا روزها به ادامه ی نظم این کتاب که دنیای آن غرق در مباحث عشق الهی و اندیشه های مربوط به قرآن و حدیث و احوال اولیا و پیغمبران است ، نشان می دهد که مولانا و زندگی مخاطب خاص او حسام الدین و سایر اصحاب که همچنان روز و شب غالبا ملازم و مراقب صحبت استاد و خداوندگار خویش بوده اند ، در هنگام روز و در لحظه های عادی زندگی هرروزینه هم اکثر مستغرق همین جنس افکار بوده است و...

این کتاب را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.


ناشر علمی
نویسنده عبدالحسین زرین کوب
اشعار ادبی .
سایز کتاب وزیری
نوع جلد سخت
تعداد صفحات 1160
نوبت چاپ چاپ شانزدهم