سقوط رژیم شاهنشاهی در ایران دو جلدی

240.000 تومان

محمد رضا شاه از سقوط تا مرگ

تعداد
دسته:
اشتراک بگذارید

توضیحات

درباره ی کتاب سقوط رژیم شاهنشاهی در ایران دو جلدی:

سقوط شاه و رژیم شاهنشاهی بی‌شک برای همه تحلیلگران تاریخی یک رویداد مهم و قابل ذکر در تاریخ جهان خواهد ماند.اثر حاضر، در بردارندة شرح و تحلیل ماجرای ظهور، به قدرت رسیدن و سقوط محمدرضا شاه پهلوی است. مطالب جلد اوّل، در هجده فصل تدوین شده است. نگارنده، در این اثر از منابع متعدّد و پژوهش‌های معتبر و بی‌طرفانة مختلفی سود جسته و وقایع دوران سلطنت رضاشاه را شرح کرده است. نگارنده در این اثر تلاش کرده تا از هر گونه استدلال و تعصب شخصی دوری کند.
شاه به ترتیب از سه زاویه فرهنگی و سیاسی و اقتصادی ضربه دید که به سقوطش منجر شد. در حوزه فرهنگی، بی‌توجهی وی و سیستم او به باورهای دینی عامل مهمی در این سقوط به شمار می‌رود. کار شاه و سیستم او در بسیاری از موارد از بی‌توجهی به مبارزه با باورهای دینی مردم کشیده شده بود. اعتقاد شاهان به باورهای دینی هرگز در تاریخ مورد توجه جدی مردم نبوده است . اما مبارزه و رویارویی با اعتقادات دینی مردم همیشه حساسیت‌آفرین بوده است.
در حوزه اقتصادی نیز قیمت نفت که بالا رفت، توسعه غیرهمگون و غیرمتوازن در سطح جامعه به وجود آمد که در نتیجه منافع نفت به لایه‌های نیازمند جامعه نفوذ نکرد. عدم باور قشر متوسط به پایین جامعه به استفاده صحیح از منابع نفتی و فساد شایع اقتصادی در سطح دربار و مسوولان عالی‌رتبه نظام شاهنشاهی باعث شد حتی پول حیرت‌آور نفت هم به جای تقویت چارچوب‌های نظام باعث آسیب‌پذیری حکومت و تنفر بیشتر مردم از رژیم شاهنشاهی شود.
در این میان این ثروت بادآورده به دلیل عدم شناخت و عدم باور شاه به مردم باعث شد هم مردم متوسط به پایین را از دست بدهد و هم خود دچار توهم وحشتناکی شود.
مصاحبه‌های سال‌های آخر شاه پر از این توهمات است. رژیمی را که چند سال بعد سقوط کرد قدرت بزرگ جهانی می‌پنداشت به طوری که اروپا را از نظر اقتصادی در مرحله بعد از خودش می‌پنداشت. شاه ایران توجه نداشت که مباحث فرهنگی، سیاسی و به خصوص استقلال سیاسی و مسائل اقتصادی یک بسته به هم پیوسته است که بی‌توجهی به هر یک از آنان می‌تواند نظامی به بزرگی و قدرت رژیم شاه آن روز را درهم بشکند.
فهرست
جلد اول : محمدرضا شاه پهلوی از سلطنت تا سقوط
جلد دوم : ‌محمدرضا شاه پهلوی از سقوط تا مرگ
آغاز سلطنت
ماجرای صنعت نفت
مصدّق و برنامه‌ریزی برای براندازی او
کودتای 28 مرداد
حکومت سپهبد زاهدی
پایه‌های زیربنای انقلاب اسلامی و وقایع مرتبط با سقوط رژیم
و…
این کتاب دو جلدی را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

توضیحات تکمیلی

وزن 1600 g
ناشر

حکایت قلم نوین

نویسنده

سایز کتاب

نوع جلد

سخت

تعداد صفحات

نوبت چاپ

چاپ دوم

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

32.000 تومان

سود شما: 8.000 تومان

66.500 تومان

سود شما: 28.500 تومان

77.600 تومان

سود شما: 19.400 تومان