سمک عیار دوره ی 5 جلدی

656.000 تومان

سود شما: 164.000 تومان

این داستان قرن‌ها سینه به سینه چرخیده و در قرن ششم هجری به‌نگارش درآمده است

تعداد
اشتراک بگذارید

توضیحات

درباره ی دوره ی 5 جلدی سمک عیار :

داستان‏های عامیانه اصلی بسیار کهن در تاریخ زندگی یک قوم دارند. راویان در طی زمان آن‏ها را سینه به سینه نقل می‏کنند و هر بار داستان به فراخورِ روزگار و اوضاع جامعه رنگی تازه به خود می‏گیرد. داستان سمک عیار نیز از این حکم کلی بیرون نیست، داستانی که شاید در روزگاران بسیار کهن ریشه دارد ولی در طی زمان بارها تجدید حیات کرده است. سمک عیار یکی از داستان‏های عامیانه‏ی فارسی است که در آن از جوانمردی‏ها و دلاوری‏های عیاری به نام “سمک”، قهرمان داستان، سخن رفته است. ما در این کتاب و از خلال داستانی شیرین و جذاب، با وضع و اوصاف عیاری، که یکی از سازمان‏های مهم اجتماعی ایران در چند قرن بوده است و احتمالاً پیشینه‏اش به ایران پیش از اسلام بازمی‏گردد، آشنا می‏شویم و از اوضاع اجتماعی و اداری و آداب و رسوم و اعتقادات و عادات و شیوه‏ی زندگانی مردمی که در روزگاری دراز می‏زیسته‏اند آگاهی حاصل می‏کنیم. کتاب زبانی ساده و بی‏پیرایه دارد و در عین حال گنجینه‏ی گران‏بهایی از عبارات و لغات و اصطلاحاتِ فارسی سده‌های ششم و هفتم است. پرویز ناتل خانلری در شهر سمک ما را با سلوک و آیین عیاران آشنا می‏کند و نشان می‏دهد که سمک عیار چگونه ظرایف و دقایق زندگی اجتماعی مردم ایرانِ آن روزگار را در حوزه‌های گوناگون به تصویر کشیده است.

خلاصه کتاب دوره 5 جلدی سمک عیار :

مرزبان‍شاه، پادشاه حلب، پس از مدت‌ها انتظار بالاخره صاحب فرزندی می‌شود. نام این پسر را خورشیدشاه می‌گذارند؛ و بخش عمده‌ای از داستان روایت زندگی اوست. خورشیدشاه در پی حیلۀ یک دایۀ جادوگر، دل در گرو عشق شاه‌دخت سرزمین چین و دختر فغفور می‌بندد. او بی‌توجه به التماس‌های مادر و پدرش راهی سفری طولانی می‌شود تا به عشق خود برسد. در این مسیر فرخ‌روز، برادر مادری بزرگ‌ترش، همراهی‌اش می‌کند.
فرخ‌روز در چین اسیر دایۀ جادو می‌شود. خورشیدشاه برای نجات برادر، و رسیدن به عشق خود، دست به دامان عیّار جوانی به‌نام سمک و استاد او شغال پیل‌زور می‌شود. راستی نام‌گذاری شخصیت‌های داستان هم بسیار جالب است و حتماً از خواندن اسامی خاص هر شخصیت لذت خواهید برد. سمک عیار کیست؟ سمک عیار فردی به‌شدت باهوش و توانمند است و با حقه‌ها و ترفندهایی که دارد تا آخر داستان همراه خورشیدشاه و نزدیکان او خواهد بود.
در این اثنا، پسر پادشاه ماچین نیز برای تصاحب دختر فغفور به چین لشکر می‌کشد و خورشیدشاه و سمک و دیگر یارانش به جنگ ایشان می‌روند. داستان کتاب سمک عیار دهه‌ها به‌طول می‌انجامد. کودکان بزرگ می‌شوند و می‌میرند و هم‌چنان جنگی که از یک عشق آغاز شد ادامه می‌یابد. کم‌کم خورشیدشاه به کمک سمک عیار سرزمین‌های بسیاری را تصاحب می‌کند. در این قسمت از داستان یک افتادگی بزرگ داریم، و بعد ناگهان می‌بینیم که پسر خورشیدشاه، که نام او را به‌احترام برادرش «فرخ‌روز» گذاشته است، بزرگ شده و سودای عشق و عاشقی در سر دارد.
از این‌جا با فرخ‌روز پسر خورشیدشاه پسر مرزبان‌شاه همراه می‌شویم. سمک عیار پیرتر شده، ولی هم‌چنان پایۀ اصلی و حافظ حکومت خورشیدشاه و پسرش فرخ‌روز است. خورشیدشاه در پی رشادت‌ها و خدمات سمک، نام او را «عالم‌افروز» می‌گذارد. عالم‌افروز دوستانی مانند روزافزون و ابرک پیدا می‌کند و با کمک ایشان به جنگ پادشاهان، پریان، جادوگران، پهلوانان، دوال‌پایان، آدم‌خواران و دیگر موجودات تخیلی می‌رود.
این داستان شگفت‌انگیز است؛ باور کنید! هیجان و تعلیق بسیاری در بطن داستان جریان دارد. انتظار یک اثر داستانی مدرن با ویژگی‌های امروزی را نداشته باشید. سمک عیار حکایتی از دل سرزمین ایران است و می‌تواند شما را تا ماه‌ها درگیر خود کند. این نکته را هم باید حتماً بنویسم که این داستان مناسب کودکان نیست! اگر بالای 16 سال دارید بخوانید و لذت ببرید! اگر می‌خواهید بدانید سمک عیار که بود و چه کرد حتماً و حتماً این کتاب را بخوانید.

دوره ی پنج جلدی سمک عیار را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.

توضیحات تکمیلی

وزن 4809 g
ناشر

آگاه

نویسنده

سایز کتاب

نوع جلد

سخت چرم

تعداد صفحات

نوبت چاپ

چاپ دهم

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

48.000 تومان

سود شما: 32.000 تومان

127.500 تومان

سود شما: 22.500 تومان

96.000 تومان

سود شما: 24.000 تومان

232.500 تومان

سود شما: 77.500 تومان