قابوسنامه

96.000 تومان

سود شما: 24.000 تومان

عنصر المعالی کیکابوس بن اسکندربن قابوس بن وشمگیربن زیار

تعداد
دسته:
اشتراک بگذارید

توضیحات

نصیحت نامه مشهور به قابوس‌نامه کتابی است پندی در آیین زندگی، تألیف امیر عنصرالمعالی کیکاووس بن اسکندر بن قابوس بن وُشمگیر بن زیار و تألیف آن به سال ۴۷۵ قمری است، ولی دکتر عبدالمجید بدوی به‌دلایلی سال تألیف آن را میان ۴۵۷–۴۶۲ هجری قمری می‌داند. در قابوس‌نامه با بازتاب پندنامه‌ها و اندرزهای ایران باستان، اهمیت سخن، اهمیت خرد و تأکید بر اعتدال روبه‌رو می‌شویم

از آنجا نسخه ی اصلی این کتاب نثری وزین دارد و گستره واژگان آن دور از ادبیات رایج امروزی می باشد و مطالعه ی آن برای همگان مشکل می باشدو نیاز به مراجعه مکرر به فرهنگ لغت دارد، در این ویرایش سعی شده با بهره گیری از لغات ملموس ، در حد ادبیات امروز جوانان این مرز و بوم ، نثری سلیس و شیوا ارائه گردد تا جوانان بدون زحمت به درک مفاهیم نایل گردند. همچنین سعی شده از اصلاحات و عبارت های دشوار اجتناب گردد تا دسترسی به مفاهیم سهل تر گردد و نیاز به استفاده از فرهنگ لغت حذف گردد و متنی رسا و شیوا تهیه شود که برای جوانان شیرین وگیرا باشد ، با عنایت به اینکه به متن اصلی صدمه ای وارد نشود و نیز نزدیکی مفاهیم آن به افواه و ادبیات عموم به اندازه ای است که نیاز به توضیح اضافی ندارد و این ویژگی ها حلاوت و شیوایی آن را مضاعف نموده و مورد پسند علمه قرار می گیرد.

كتاب قابوس نامه اثر ارزشمند و ماندگار عنصرالمعالي، بنابر دعوي نويسنده و شهرت اين كتاب، پندنامه اي آموزنده است كه نصايح اخلاقي، اجتماعي و سياسي را در بردارد. اين كتاب كه در دوره هاي مختلف مورد توجه بوده مبتني بر نمونه هاي رايج اندرزنامه نويسي در تاريخ ادبيات ايران است. اندرزنامه نويسي كه پيشينه آن به گذشته هاي بسيار دور مي رسد، شاخه اي مهم در ادبيات ايران است كه در پاره اي حوزه ها، چون انديشه و فرهنگ سياسي، بستري مناسب براي بازتاب و انتقال فرهنگ سياسي باستاني يا انديشه ايرانشهري در دوران اسلامي فراهم ساخت. عنصر المعالي از جمله نويسندگان شاخصي است كه در جريان اندرزنامه نويسي دوران اسلامي به سبب بازتاب دادن خرد سياسي ايران باستان در چارچوبي منطبق با ضرورت هاي زمانه خود، جايگاهي ويژه دارد. علاوه بر اينكه كتاب او به جهت اقدام يك اميرزاده به تدوين پندنامه اي ماندگار، اندرزنامه هاي منسوب به شخصيت هاي برجسته سياسي ـ مذهبي پيش از اسلام را به ياد مي آورد، بسياري از حكايات منسوب به بزرگان باستاني را نيز روايت نموده و پاره اي متون اصيل پهلوي را در دست داشته است. به هر روي ابواب مهمي از قابوس نامه كه به نهادهايي چون پادشاهي، وزارت،‌ ديوان، سپاه و دربار و نديمان پادشاه در ساختار سياسي حكومتهاي ايراني مي پردازد، بخش هايي قابل تأمل و بررسي هستند كه به خوبي پيروي از منطق سياسي و گرته برداري از فرهنگ سياسي ايران باستان و اندرزنامه نويسي پيش از اسلام را نشان مي دهد و جايگاه عنصرالمعالي را در اين جريان مهم، در تاريخ انديشه سياسي در ايران دوران اسلامي روشن مي سازد.

این کتاب را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.

توضیحات تکمیلی

وزن 630 g
ناشر

پیر امید

سایز کتاب

نوع جلد

سخت

تعداد صفحات

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

480.000 تومان

سود شما: 120.000 تومان

28.800 تومان

سود شما: 19.200 تومان

38.400 تومان

سود شما: 9.600 تومان

72.000 تومان

سود شما: 18.000 تومان