قانون ابن سینا

112.000 تومان

سود شما: 48.000 تومان

گلچینی از توصیه های تجربه شده ی طبی در کتاب قانون و تطبیق آن با علم روز

تعداد
دسته:
اشتراک بگذارید

توضیحات

 کتاب قانون ابن سینا اثر محمد عبده

کتاب قانون ابوعلی سینا (قانون ابن سینا) مهمترین و مفصل ترین و نیز مشهورترین اثر طبی و از جمله برجسته ترین کتاب های طبی شرق و غرب به شمار می رود. این کتاب از زمانی که تألیف شده تا نزدیک به هفت قرن در اروپا و هم اکنون نیز در مشرق زمین مورد استفاده شیفتگان علم طب بوده است. در مورد این که این کتاب چقدر با اهمیّت است به طور خلاصه باید چنین گفت که تعداد چاپ ها، ترجمه ها و حواشی و تعلیقات و شرح و اقتباس های بسیار زیاد است و همین موضوع نشان می دهد که ارزش جهانی این اثر چه مقدار است.


هر طبیبی که بخواهد بداند دانش ابن سینا در پزشکی به چه میزان بوده، فقط کافی است بخشی از گفته های او را با دانش امروز پزشکی مقایسه کند. در این زمان است که معلوم می شود که به درستی این شیخ بزرگ از نوابغ بزرگ جهان در علم پزشکی بوده است.


درباره ی کتاب قانون ابن سینا

کتاب قانون ابوعلی سینا مهم ترین تألیف طبی ابن سینا و دایره المعارفی عظیم در این علم است و یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین کتاب‌های طبی اروپا در قرون وسطی بوده است. کتاب قانون بر کتاب “حاوی” رازی و کتاب “طب مالکی” اهوازی و حتی بر آثار جالینوس تفوق یافت و مدت شش قرن همة کتب پزشکی تحت تأثیر آن بود. قانون شامل پنج “کتاب” است که هر یک به چندین “فن”تقسیم شده است:کتاب اول، در امور کلیة طب؛ کتاب دوم، در ادویة مفرده؛ کتاب سوم( در سه مجلد)، در امراض جزویه ای که بر اعضای بدن از سر تا پا واقع می شود؛ کتاب چهارم، در امراض جزویه ای که مختص به عضوی نیستند؛ و کتاب پنجم، در ادویة مرکبه (قرابادین یا داروسازی). دورة 8 جلدی منتشره شامل 5 کتاب مذکور بعلاوة یک جلد نمایة موضوعی کتاب قانون است.

قانون در طب یا به اختصار قانون، یکی از کتاب‌های ابن سینا در زمینهٔ پزشکی‌ست که نزدیک به هفتصد سال در مراکز علمی اروپا تدریس می‌شد و پس از کتاب مقدس دومین کتابی که در اروپا به چاپ رسید، کتاب قانون ابوعلی سینا بود. حتی در دوران کنونی نیز به عنوان بخش مهمی از طب کهن در مهم‌ترین مراکز و دانشگاه‌های جهان تدریس می‌شود. اصل کتاب به زبان عربی نوشته شده‌است که چند صد سال به عربی تدریس میشد و سر انجام عبدالرحمن شرفکندی (هَه ژار) در دهه‌های ۱۳۴۰ و ۱۳۶۰ شمسی، آن را به زبان فارسی ترجمه کرده‌است. این کتاب مهم‌ترین و مفصل‌ترین کتاب ابن سینا در طب و از اُمّهات کتب طبی در تمدن ایران پس از اسلام و از جمله مهم‌ترین آثار پزشکان دنیای قدیم است.

برسی کتاب قانون ابن سینا

نام طب همیشه یادآور طبیبی نامدار و استادی بی بدیل در این عرصه بوده است و او کسی نیست جز شیخ الرئیس ابوعلی سینا و اثر ژرف و ماندگار وی در طب مزاجی و طبیعی که سالیان متوالی در بزرگ ترین مراکز علمی و پزشکی جهان، مدار تدریس در علم پزشکی بوده، و آن نیست جز شاهکار وی کتاب گران سنگ “قانون در طب”.  با نگاهی دقیق‌تر به ساختار کتاب، درمی‌یابیم که مهم‌ترین دلیل برتری این کتاب بر سایر کتب پزشکی عصر خود، نظم و طبقه‌بندی منحصر به فرد آن است. واقعیت این است که تا پیش از قانون، هیچ‌کدام از کتاب‌های پزشکی، ساختار منظم و منطقی آن را نداشتند. ابن‌ سینا این ساختار منطقی را از درهم‌آمیزی عصاره و اندیشه‌های دو دانشمند یونانی که آثار آن‌ها در قرون اولیه‌ی عالم اسلامی به عربی ترجمه شد، یعنی ارسطو و جالینوس پدید آورده است.


کتاب قانون ابن سینا را به همراه تخفیف ویژه از ما خریداری کنید.

توضیحات تکمیلی

وزن 289 g
ناشر

آفرینه

نویسنده

مترجم

سایز کتاب

نوع جلد

سخت

تعداد صفحات

نوبت چاپ

چاپ دوم

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

153.000 تومان

سود شما: 27.000 تومان

12.000 تومان

سود شما: 3.000 تومان

120.000 تومان

سود شما: 30.000 تومان

32.000 تومان

سود شما: 8.000 تومان