مامان و معنی زندگی اروین یالوم

78.000 تومان

سود شما: 52.000 تومان

خرید کتاب مامان و معنای زندگی در کتاب مامان و معنی زندگی شش داستان با موضوعات اندوه و پوچی و مرگ و انزوا و… آورده شده است.

گزینه های موجود

1000 در انبار
تعداد
اشتراک بگذارید

توضیحات

مامان و معنی زندگی اروین یالوم

 

درباره ی کتاب :

 

مامان و معنی زندگی از کتاب های روان پزشکی اگزیستانسیالیست و نویسنده مشهور آمریکایی، اروین د یالوم است. یالوم موضوعات موردنظرش را برخلاف بقیه ی روان درمانگرها با اصطلاحات سنگین نمی نویسد و از شيوه داستان گویی استفاده می کند.در کتاب مامان و معنی زندگی شش داستان با موضوعات اندوه و پوچی و مرگ و انزوا و… وجود دارد.

این موضوعات از دغدغه های اصلی مکتب اگزیستانسیالیست است. کتاب مامان ومعنی زندگی، شامل شش داستان مامان ومعنی زندگی، سفر با پائولا، آرامش جنوبی، هفت درس پیشرفته در درمان سوگ، برخورد دوطرفه وطلسم گربه ی مجارستانی است. علاوه بر جذابیت داستان های این کتاب از جنبه ادبی، به طور ناخودآگاه مفاهیم روانشناسی و فلسفی عمیقی را که نویسنده سالها روی آن تحقیق و بررسی کرده و به شکل ساده ای در قالب داستان هایی در کتاب مامان و معنای زندگی آورده است، وارد ذهن خواننده خواهد شد.

 

مامان و معنی زندگی

 

بخشی های از کتاب مامان و معنی زندگی اروین یالوم:

 

سفر با پائولا 1:

 

به عنوان دانشجوی پزشکی، هنر زیبا نگاه کردن، گوش دادن و لمس کردن را به من آموخته اند. من به قرمزی داخل گلو، برآمدگی های پردهی گوش ولوله های شریانی مارمانند در شبکیه نگاه کرده ام. به صدای خش خش دریچه ی میترال ، غرغر لوله های درون بدن و صدای خس خس نفس گوش داده ام. لغزنده بودن لبه های طحال وكبد، سفت شدن کیست های تخمدان وسختی تودهی سرطانی پروستات را با چشم خودم دیده ام.
یادگیری در مورد بیماران …! بله، این کار دانشکده ی پزشکی بود، اما یادگیری مستقیم از بیماران نیز بخشی از تحصیلات عالی من بود که بعدها به دست آمد. شاید جرقه ی این موضوع، اولین بار توسط استادم، جان وایت هورن در ذهن من زده شد. او همیشه می گفت: «به بیماران خود گوش دهید و بگذارید آنها به شما آموزش دهند. برای داشتن رشد عاقلانه و درک خوب ، همیشه باید یادگیرنده باقی بمانید.».

 

 

منظور او بسیار بیشتر از این حقیقت پیش پا افتاده بود

 

که «شنونده ی خوب درباره ی بیمار، بیشتر می آموزد.».

منظور او به معنای واقعی کلمه این بود که ما باید به بیمارانمان اجازه دهیم به ما آموزش دهند.
جان وایت هورن، مردی رسمی و زمخت بود که دور كلهی براقش با هلالی از موهای خاکستری پوشیده شده بود.

او به مدت سی سال رئيس برجسته ی بخش روانپزشکی جان هاپکینز بود. او عینکی با لبه های طلایی به چشمش می زد و هیچ چیز اضافه ی دیگری نداشت؛ نه چین وچروکی روی صورتش بود و نه بر کت وشلوار قهوه ای رنگش که هر روز آن را می پوشید البته ما حدس می زدیم، او باید دست کم دو یا سه دست، لباس دیگر در کمد لباس خود داشته باشد. دکترهورن، وقتی درس میداد، فقط لب هایش تکان می خورد و بقیهی اعضای بدنش از جمله دست ها، گونه ها و ابروهایش به طور قابل ملاحظه ای ثابت بودند و هیچ حرکت اضافه ای نداشت.

 

سفر با پائولا 2 ( کتاب مامان و معنی زندگی )

 

آن روزها، کشیشی بود که به پائولا کمک می کرد تا راه خود را از باغ گتسمانی پیدا کند. کشیش که با کلام عاقلانه ی نیچه، فیلسوف ضد مسیح، آشنا بود، می گفت، کسی که «چرا» دارد، می تواند هر «چگونه» را تحمل کند. او همچنین به پائولا گفته بود: سرطان شما صليب شماست و رنج شما همان رسالت شماست.»
فرمولی که پائولا با عنوان نور الهی از آن نام می برد، همه چیز را تغییر داد. همین طورکه او داشت، دلیل پذیرش رسالت خود و اهمیت تلاش برای تسکین درد و رنج افراد مبتلا به سرطان را توضیح میداد، من هم برای درک نقش معین خود تلاش می کردم. حقیقت این بود که حالا دیگر او پروژه ی من نبود، بلکه مین پروژه ی او و درواقع هدف رسالت او شده بودم. من می توانستم به پائولا کمک کنم، اما نه از طریق حمایت، تفسیر یا حتی مراقبت و وفاداری؛ بلکه وظیفه ی من این بود که به او اجازه بدهم، به من آموزش بدهد.

 

مامان و معنی زندگی

 

آیا ممکن است، فردی که روزهای زندگی اش محدود و بدنش مبتلا به سرطان است، بتواند «دورهی طلایی» را تجربه کند؟

 

 

بله، پائولا توانست. او به من آموخت که در آغوش گرفتن مرگ به فرد اجازه می دهد، زندگی را به شیوه ای غنی ترورضایت بخش تر تجربه کند. من شک داشتم که نکند، صحبت های او در مورد دورهی طلایی، بیش از حد، اغراق آمیز و ناشی از بزرگنمایی معنوی همیشگی او باشد.

بنابراین، با تعجب پرسیدم:

طلایی؟ واقعا؟ اوه، بی خیال پائولا! چطور ممکن است، چیزی طلایی در مردن وجود داشته باشد؟

پائولا با نارضایتی گفت:

«ایرو، این سؤال اشتباه است! سعی کن بفهمی که آنچه طلایی است مردن نیست، بلکه منظور، زندگی کردن واقعی، در زمان مواجهه با مرگ است. به گران بهایی و درعین حال، عبور سریع روزهای گذشته فکرکن! مثلا آخرين بهار، آخرین پرواز قاصدک یا ریزش آخرين شکوفه های ویستریا»

پائولا نفسی تازه کرد و ادامه داد:

«دوران طلایی نیز زمان رهایی بزرگی است؛ زمانی که این آزادی را داری که به تمام کارها و وظایف بیهوده نه بگویی و خود را به طور کامل وقف چیزهایی بکنی که بیشتر به آنها اهمیت می دهی.»
او به شدت از الیزابت کوبلر راس ” انتقاد می کرد. پزشکی پرآوازه که تحقیقات فراوانی در زمینه ی مرگ داشت. او در مقابل مرحله ی طلایی، یک رویکرد بالینی منفی نگرانه ارائه می داد. کوبلر راس، مراحل مرگ را به پنج مرحلهی عصبانیت، انکار، چانه زنی، افسردگی و پذیرش تقسیم کرده بود و این امر، همیشه خشم پائولا را بر می انگیخت.

 

فهرست کتاب مامان و معنی زندگی :

 

 • مامان و معنای زندگی
 • سفر باپائولا
 • آرامش جنوبی
 • هفت درس پیشرفته در درمان غم
 • برخورد دو طرفه
 • طلسم گربه ی مجارستانی

 

اروین یالوم

 

 

درباره ی اروین یالوم نویسنده ی کتاب مامان و معنی زندگی :

 

اروین د. یالوم آمریکایی از روانپزشکان موفق در سالهای اخیر میباشد. او فارغالتحصیل رشتهی پزشکی بوده و پس از اتمام دورهی آموزش و طرحش فعالیت آکادمیک خود را در دانشگاه استنفورد آغاز کرد. از آن به بعد فعالیت بسیر موفق و تاثیر گذاری را در زمینه ی روانپزشکی آغاز کرد. آموزش در حوزه رواندرمانی گروهی، بنیانگذاری مدل روانپزشکی اگزیستانسیال از جمله کارهای بسیار مهم او میباشند.

برخی آثار یالوم:

 • مامان و معنی زندگی
 • وقتیکه نیچه گریست ( خرید کتاب )
 • مسئلهی اسپینوزا
 • موهبت درمان
 • دروغگویی روی مبل
 • رواندرمانی اگزیستانسیال
 • درمان شوپنهاور( خرید کتاب )

 

 

این کتاب مامان و معنی زندگی را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

توضیحات تکمیلی

وزن 228 g
ابعاد 21 × 14 × 21 cm
نویسنده

تعداد صفحات

مترجم

سایز کتاب

ناشر

کتاب پارس

نوع جلد

شومیز

نقد و بررسی‌ها

  هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مامان و معنی زندگی اروین یالوم”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولات پیشنهادی

همچنین ممکن است دوست داشته باشید…

88.000 تومان

سود شما: 22.000 تومان

89.600 تومان

سود شما: 22.400 تومان

100.800 تومان

سود شما: 67.200 تومان

114.000 تومان

سود شما: 76.000 تومان

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

20.000 تومان

سود شما: 5.000 تومان

117.300 تومان

سود شما: 20.700 تومان

71.200 تومان

سود شما: 17.800 تومان

196.000 تومان

سود شما: 84.000 تومان