مرزبان نامه جلد سخت

176.000 تومان

سود شما: 44.000 تومان

به اصلاح سعد الدین الوراوینی

تعداد
اشتراک بگذارید

توضیحات

درباره ی کتاب مرزبان نامه :

مرزبان نامه دربردارنده داستان ها و حکایتهای بسیار کهن است و باور بر این است که این کتاب در اصل به یکی از گویش های فارسی میانه و آن طوری که وراوینی می گوید به زبان طبری کهن تألیف شده بوده است که دو بار به طور جداگانه توسط سعدالدین وراوینی و محمد بن غازی ملطیوی به نثر فنی فارسی دری برگردانده شده است. با بررسی درونمایه داستان های آن مشخص می شود که طبق گفته وراوینی اصل کتاب از سابقه ای کهن و حتی کهن تر از آنچه وی ادعا می کند، برخوردار بوده است. این کهنگی اثر را در محتوا و درون مایه بسیاری از حکایتهای اصلی و فرعی و اشارات کنایی و لفظی آن بروشنی می توان دید. این مقاله با تحلیلی تاریخی- اسطوره ای و اجتماعی – فرهنگی از محتوا و زبان مرزبان نامه وراوینی و روضه العقول ملطیوی بر آن است تا ضمن یافتن ریشه بسیاری از داستان ها و حکایت های این اثر در باورهای کهن ایران و ملل همسایه‌ای که فرهنگشان بر فرهنگ ایران تأثیر گذاشته است و با استناد به آداب و رسوم اجتماعی، فرهنگی و دینی ایرانیان قبل از اسلام، تاریخ تقریبی تألیف این اثر را که مسلماً به ایران پیش از اسلام و به احتمال زیاد به اواسط روزگار ساسانیان می رسد، مشخص کند.

بخشی از کتاب مرزبان نامه :

ملک زاده گفت شنیدم که وقتی گرگی در بیشه وطن داشت. روزی در حوالی شکارگاهی که حوالتگاه رزق او بود ،بسیار بگشت واز هر سو کمند طلب می انداخت تا باشد که صیدی در کمند افکند ،میسر نگشت و آنروز شبانی به نزدیک موطن او گوسفند گله می چرانید. گرگ از ور نظاره میکرد چنانک گرگ گلوی گوسفند گیرد غصه حمایت شبان گلوی گرگ گرفته بود واز گله بجز گرد نصیب دیده خود نمی یافت دندان نیاز می افشرد و می گفت :
(آری ماء و بی عطش شدید ولکن لا سبیل الی الورود زین نادره تر کجا بود هرگز حال.) من تشنه وپیش من روان آب زلال شبانگاه که شبان گله را از دشت سوی خانه راند… 
این کتاب را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

توضیحات تکمیلی

وزن 652 g
ناشر

پیامبر

نویسنده

سایز کتاب

نوع جلد

سخت

تعداد صفحات

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

96.000 تومان

سود شما: 24.000 تومان

34.000 تومان

سود شما: 6.000 تومان

656.000 تومان

سود شما: 164.000 تومان