معماری شادمانی

32.000 تومان

سود شما: 8.000 تومان

آلن دو باتن در کتاب معماری شادمانه از تاثیر عاطفی معماری در خوشبختی انسان می‌گوید.

تعداد
دسته:
اشتراک بگذارید

توضیحات

درباره ی کتاب معماری شادمانی:

 نگاه آلن دوباتن به معماری نگاهی نوگراست و کتاب معماری شادمانه نه یک کتاب تخصصی فلسفی است نه یک کتاب هنری، آلن دو باتن در این کتاب مفهوم فلسفه‌ی زندگی و معماری را به یکدیگر ارتباط می‎‌دهد. دو باتن با زبان ساده و روان نه تنها به معماران بلکه به همه‌ی خوانندگانش می‌آموزد که معماری چه‌طور می‌تواند بر انسان تاثیر بگذارد و حتی شانس خوشبختی افراد را افزایش دهد. کتاب معماری شادمانه شامل شش فصل است که در نهایت خواننده را به تغییر نگرش درباره‌ی مفهوم طراحی و ساخت‌و ساز دعوت می‌کند.

آلن دو باتن در فصل اول کتاب با عنوان «اهمیت معماری» از تاثیر و اهمیت معماری خانه و مکان‌ها بر روحیات و احوالات افرادی که در آن مکان حضور دارند، می‌گوید. به عقیده‌ی دو باتن هر فضای قدرت مخصوص به خود را دارد و بر احساسات افرادی که در آن فضا حضور دارند تاثیر غیرقابل انکاری می‌گذارد. مثلا حضور در یک محیط با رنگ شاد یا حضور در یک اتاق زشت حس‌های درونی متفاوتی در افراد ایجاد می‌کنند. البته نگاه دو باتن به این موضوع نگاه جبرگرایانه نیست. او در عین حال که این موضوع را پیچیده می‌داند اصراری هم بر اثبات این موضوع ندارد. او می‌گوید چیزهای خیلی زیادی وجود دارند که می‌توانند بر احوالات افراد موثرتر از معماری باشند.
درفصل دوم کتاب با عنوان «در چه سبکی باید ساخت»؛ نویسنده به پرسش‌هایی نظیر «یک ساختمان زیبا چیست؟» پاسخ می‌دهد. دو باتن توضیح می‌دهد که معیار زیباشناسی معماری‌ها از گذشته تا به امروز چه تغییراتی کرده است. توافق‌هایی که درباره‌ی چگونگی معماری بناها وجود داشته و اتحادی که تقریبا همه‌ی شهرها برای اجرای یک سبک معماری داشتند، موضوعی است که دو باتن در شروع فصل از آن صحبت می‌کند. محدودیت‌ها، اصول مهندسی و جنبش مدرنیسم و زیباشناسی از مباحثی است که دوباتن در این فصل مطرح می‌کند و برای درک بهتر خواننده مثال‌هایی درباره‌ی این موضوعات بیان می‌کند.
فصل سوم «خانه‎‌های گویا» در ادامه‌ی فصل قبل، بر این نکته تاکید می‌کند که یک بنا باید به سبکی ساخته شود که نه تنها پشت آن علم و تکنیک بلکه معنا و مفهوم وجود داشته باشد. دوباتن این موضوع را با تکیه بر این موضوغ توضیح می‌دهد که ساختمان‌ها و اشیا زمانی در علاقه‌ی ما تاثیر دارند که عملکرد مادی آن‌ها به افراد احساسی تاثیرگذار القا کند.  دو باتن در این فصل از اهمیت ماهیت ارتباطی خانه‌ها و اسباب و اثاثیه داخل آن می‌گوید و استدلال می‌کند: « فهم ما از زیبایی و درک‌مان از ماهیت زندگی خوب درهم تنیده است. ما به دنبال تداعی آرامش در اتاق خواب، استعاره‌هایی از بخشندگی و هماهنگی درصندلی‌ها و حال و هوایی از صداقت و صراحت در شیرهای آب خود هستیم».
«ایده‌آل‌های یک خانه» عنوان چهارمین فصل کتاب است. دو باتن در این بخش حساسیت انسان به محیط را به جنبه‌های روانشناسی او مرتبط می‌داند. نویسنده با ادعای این مسئله که «ما متشکل از خودهای بسیار متفاوتی است، که همگی آن‌ها به یک میزان شبیه «ما» نیستند» توضیح می‌دهد که انسان برای این که در خطر فراموشی قرار نگیرد به مفهوم معماری پناه می‌برد:«ما به کاغذ دیواری‌ها، نیمکت‌ها، نقاشی‌ها و خیابان‌ها رو می‌کنیم تا جلوی ناپدید شدن خود واقعی‌مان را بگیرند». او در ادامه از تاثیر معماری‌های مذهبی بر اعتقادات و باورهای انسان می‌گوید و این موضوع را در ادیانی مثل مسیحیت و اسلام بررسی می‌کند.
دوباتن در فصل پنجم با عنوان «فضیلت‌های بنا» پنج ویژگی ساختمان‌های زیبا را بررسی می‌کند.  نظم، تعادل، وقار و آراستگی، انسجام و خودشناسی فضیلت‌های یک بنای باشکوه هستند که نویسنده هر کدام را به طور کامل توضیح می‌دهد. آلن دو باتن می‌گوید که با توجه به این مورد می‌توان قضاوت درستی درباره‌ی زیباشناسی معماری یک بنا پیدا کرد: «معماران و مشتریان‌شان، مجهز به فهرستی جامع از فضایل زیبایی شناسانه می‌توانند از اتکای بیش از حد بر افسانه‌های رمانتیک درباره منشاءهای الهی یا تصادفی زیبایی رها شوند».
فصل پایانی کتاب «نوید یک رشته» است. نویسنده در این فصل، از ماهیت بد معماری بناهای امروزی انتقاد می‌کند و با بیان این‌که معماری مدرن نیاز به توجه و زیبایی‌شناختی دارد به خواننده‌هایش نوید می‌دهد که برای ایجاد تکاملی اساسی نباید ناامید شد و با تکیه برتوانایی‌ها و تلاش می‌توان انقلابی در این حوزه ایجاد کرد.

بخشی از کتاب معماری شادمانی نوشته ی آلن دوباتن :

اگر علاقه ما به ساختمان ها و اجسام به یک اندازه توسط پیام هایی که آن ها به ما منتقل می کنند و نحوه ی انجام وظایفشان تعیین می شود توجه به جزئیات روند شگفت انگیزی که ترتیب سنگ ، فولاد بتون ، چوب و شیشه به کمک آن منظورشان را بیان می کنند و در شرایط نادری این تصور را در ما ایجاد می کنند که در مورد مسائل قابل توجه و تاثر انگیز با ما صحبت می کنند حائز اهمیت است.البته اگر زمان زیادی را به بررسی مفاهیمی که از اجسام کاربردی ناشی می شوند اختصاص دهیم در معرض خطر قرار می گیریم. اگر ذهنمان را به دریافت پیامی که در پریز برق یا شیر آب نهفته مشغول کنیم آماج تحقیر کسانی قرار می گیریم که از این وسایل صرفا برای روشن کردن اتاق خوابشان یا شستن دست هایشان استفاده می کنند.

کتاب معماری شادمانی اثر آلن دوباتن نشر مارلیک را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

توضیحات تکمیلی

وزن 331 g
ناشر

مارلیک

نویسنده

مترجم

سایز کتاب

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

نوبت چاپ

چاپ سوم

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

16.000 تومان

سود شما: 4.000 تومان

72.000 تومان

سود شما: 18.000 تومان

56.000 تومان

سود شما: 14.000 تومان