پری دخت

42.500 تومان

سود شما: 7.500 تومان

روایتی است از عشقی گدازان در سالهای نه چندان دور این سرزمین … روایت عشق و وطن و دلشوره … پریدخت روایت حامد عسکری از یک عشق نجیب و لطیف و سوزان است.

گزینه های موجود

10000 در انبار
تعداد
اشتراک بگذارید

توضیحات

درباره ی کتاب پری دخت:

و اما پری دخت …

پری دخت ، دختری بود در محله ی پامنار طهران که یک صبح سرد زمستانی ، باد او را با خود برد و…

کتاب پری دخت : «پری دخت، مراسلات پاریس» روایتی است از عشقی گدازان در سالهای نه چندان دور این سرزمین … روایت عشق و وطن و دلشوره … پریدخت روایت حامد عسکری از یک عشق نجیب و لطیف و سوزان است.( دیگر رمان های ایرانی …)

این مجموعه شامل 40 نامه است که نویسنده خود می گوید همه زاده خیال اویند.نثر نامه ها فراور زمان داستان، نثری قجری ست و نویسنده کوشیده است تا آنجا که ممکن است به نثر آن دوره نزدیک شود. در انتهای کتاب لغت نامه ای قرار دارد تا اگر خواننده با کلمه هایی روبرو شد که در فهم معنای آن به مشکل خورد، از این طریق ابهامش را برطرف کند.
«پریدخت» اولین اثر منثور حامد عسکری ترانه سرا و شاعر است.
«پری دخت» روایت نامه نگاری عاشقانه ای است میان سید محمود و پریدخت. این دو در روزهای پرشور و هیاهوی مشروطه عاشق یکیدیگرند .به جبر روزگار از هم جدا شدند. سید محمود در پاریس درس طبابت میخواند و پریدخت نیز در طهران چشم انتظار بازگشت اوست. آنچه این دو را به هم متصل می کند نامه هایی است که از خلال آن سوز فراق را با آن التیام می دهند.
این نامه ها تنها به ماجرای عشقی محدود نیست بلکه حوادث سیاسی و اجتماعی مشروطه و بسیاری از فرازونشیب های آن دوران را نیز زیر نظر دارد.
پری دخت مرسلات - فروشگاه آثار برات

قسمتی از متن کتاب :

تصدقت گردم. پریدخت شما را بمیرد که امسال سال عاشورا را در بلاد فرنگ بودید و نتوانستید بر سر و سینه بکوبید. الله وکیل کل یوم دهه اول از خاطرم نمی رفتید و در نظرم بودید. فوق النهایه اشک ریختم و غریب کربلا من را ببخشد اگر اشکم بر عزای مظلومیتش با اشک بر فراق شما ممزوج گشته باشد. شب هشتم وقتی در تعزیه سید یعقوب مشاهده کردم یکی دیگر از اولیاء خوانان جای شما علی اکبر می خواند از حال رفتم.

مرحمتی خدا بیگم باجی کنارم بود طلا در آب انداختند به حال آمدم. ببینید فراقتان چه با دل پریدخت کرده که سکینه باجی متعلقه ی ادریس شمرخوان به حالم اشک ریخت و از هول حال من سپرده به ادریسش امسال سر حسین را نبرد که سید یعقوب گفته بگویید نیاید… سر حسین باید بریده شود.

به منزل برگشتیم تمام بدنم کبود بود از بس بر سینه و پا زده بودم (تقبل الله) تصدقت گردم چند شب پیش امام پلو داشتیم نشستم به پیاز خرد کردن اشک پیاز و فراق جنابتان و تنهایی عقیله بنی هاشم ممزوج شده بود و بیگم باجی سر رسید و نهیبم داد که بس کن دختر گوسفندها را قیمه کردند و منتظرند که پیاز داغ کنند زردچوبه را هم زده اند معطل تو اّند نشستی به آب غوره گرفتن؟

 

بسم المعطر الحبیب 

 

حسب حالی ننوشتیم و شد ایامی چند

تصدقت گردم چه ضعیف است این بشر دو پاکه بعض ایام یک یاد یک خاطره یک عطر چنان بلایی به سرش می آورد و چنان داغی بــر دلش می کارد که هیچ ســاربــان بــرگـرده هیچ بچه شتر نکاشته است. کاغذ فرستادم خدمتتان عارض شوم بحمد الله و عزّته ، کار و روزگار خوب است.
به قاعده درس میخوانیم و انشاء الله که از برای ممالک محروسه، فردی قابل و مفيد باشيم. ملالی نیست جز دوری از خاطر عزیزتان که به هیچ از دلمان زدوده نمی شود…

 
کتاب پری دخت را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]

توضیحات تکمیلی

وزن 130 g
ابعاد 21 × 14 × 21 cm
ناشر

قبسات

نویسنده

سایز کتاب

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

محصولات پیشنهادی

همچنین ممکن است دوست داشته باشید…

108.000 تومان

سود شما: 27.000 تومان

72.000 تومان

سود شما: 18.000 تومان

99.750 تومان

سود شما: 5.250 تومان

120.000 تومان

سود شما: 30.000 تومان

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

44.000 تومان

سود شما: 11.000 تومان

112.000 تومان

سود شما: 28.000 تومان

102.000 تومان

سود شما: 68.000 تومان

119.000 تومان

سود شما: 51.000 تومان