پری دخت

29.750 تومان

سود شما: 5.250 تومان

روایتی است از عشقی گدازان در سالهای نه چندان دور این سرزمین … روایت عشق و وطن و دلشوره … پریدخت روایت حامد عسکری از یک عشق نجیب و لطیف و سوزان است.

تعداد
اشتراک بگذارید

توضیحات

درباره ی کتاب پری دخت:

«پریدخت، مراسلات پاریس» روایتی است از عشقی گدازان در سالهای نه چندان دور این سرزمین … روایت عشق و وطن و دلشوره … پریدخت روایت حامد عسکری از یک عشق نجیب و لطیف و سوزان است، که در ۱۴۴ صفحه نگارش شده و توسط نشر مهرستان به چاپ رسیده.

«پریدخت» روایت نامه نگاری عاشقانه ای است میان سید محمود و پریدخت. این دو در روزهای پرشور و هیاهوی مشروطه عاشق یکیدیگرند و به جبر روزگار از هم جدا افتاده اند. سید محمود در پاریس درس طبابت میخواند و پریدخت نیز در طهران چشم انتظار بازگشت اوست. آنچه این دو را به هم متصل می کند نامه هایی است که از خلال آن سوز فراق را با آن التیام می دهند. این نامه ها تنها به ماجرای عشقی محدود نیست بلکه حوادث سیاسی و اجتماعی مشروطه و بسیاری از فرازونشیب های آن دوران را نیز زیر نظر دارد. این مجموعه شامل 40 نامه است که نویسنده خود می گوید همه زاده خیال اویند.نثر نامه ها فراور زمان داستان، نثری قجری ست و نویسنده کوشیده است تا آنجا که ممکن است به نثر آن دوره نزدیک شود. در انتهای کتاب لغت نامه ای قرار دارد تا اگر خواننده با کلمه هایی روبرو شد که در فهم معنای آن به مشکل خورد، از این طریق ابهامش را برطرف کند. «پریدخت» اولین اثر منثور حامد عسکری ترانه سرا و شاعر است.

قسمتی از متن کتاب پری دخت:


تصدقت گردم. پریدخت شما را بمیرد که امسال سال عاشورا را در بلاد فرنگ بودید و نتوانستید بر سر و سینه بکوبید. الله وکیل کل یوم دهه اول از خاطرم نمی رفتید و در نظرم بودید. فوق النهایه اشک ریختم و غریب کربلا من را ببخشد اگر اشکم بر عزای مظلومیتش با اشک بر فراق شما ممزوج گشته باشد. شب هشتم وقتی در تعزیه سید یعقوب مشاهده کردم یکی دیگر از اولیاء خوانان جای شما علی اکبر می خواند از حال رفتم. مرحمتی خدا بیگم باجی کنارم بود طلا در آب انداختند به حال آمدم. ببینید فراقتان چه با دل پریدخت کرده که سکینه باجی متعلقه ی ادریس شمرخوان به حالم اشک ریخت و از هول حال من سپرده به ادریسش امسال سر حسین را نبرد که سید یعقوب گفته بگویید نیاید… سر حسین باید بریده شود.

به منزل برگشتیم تمام بدنم کبود بود از بس بر سینه و پا زده بودم (تقبل الله) تصدقت گردم چند شب پیش امام پلو داشتیم نشستم به پیاز خرد کردن اشک پیاز و فراق جنابتان و تنهایی عقیله بنی هاشم ممزوج شده بود و بیگم باجی سر رسید و نهیبم داد که بس کن دختر گوسفندها را قیمه کردند و منتظرند که پیاز داغ کنند زردچوبه را هم زده اند معطل تو اّند نشستی به آب غوره گرفتن؟

بینی بالا کشیدم به دروغ که اشک حسین است لب ورچید که خدا کند …گیس بریده عین چی حواسش به ما هست نمی گذارد یک دل سیر اشک بریزیم. آقا سیدم من این دهه ماندم چه رنجی می کشد فطرس حسین که اشک از اشک سوا کند. فی النهایه عارضم که اوضاع وطن هم لطفی ندارد. دوسیه ی مشروطه انگار سر اتمام ندارد. شاه از خر شیطان پیاده نمی شود و مشروطه چی ها هم قسم حضرت عباس خورده اند تا برقراری عدلیه تفنگ بر زمین نگذارند. قربان دل غمگینتان بروم از پریدختتان سر سراغ کنید. دلش ابریشم است بید بزند به کار کهنه ی نوزاد هم نمی آید. صبح ها که در تکیه سادات اخوی که روضه می رفتیم هربار آقا روی منبر می گفت حاجت بخواهید ما هیچ نمی خواستیم الا وصال حضرتتان.
دل ما دیگر طاقت ندارد. به وطن مراجعت نموده دل ما را علاج کرده بروید پی تحصیل علم طبابت. خدا را خوش نمی آید اینقدر بسوزیم … کاغذ بفرستید که با دل ما همان کند که گهواره طفل کربلا با دل رباب… هرچند محرم است و نه شانه به گیس می کشیم و نه ابرو نازک می کنیم و نه عطر مرحمتی تان را می زنیم اما حلال منید … بوسه به پیوست است …..


کتاب پری دخت را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.

توضیحات تکمیلی

وزن 130 g
ناشر

قبسات

نویسنده

سایز کتاب

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

101.500 تومان

سود شما: 43.500 تومان

97.750 تومان

سود شما: 17.250 تومان

110.500 تومان

سود شما: 19.500 تومان

71.250 تومان

سود شما: 23.750 تومان