کتاب بررسی نقوش روی سکه اثر مهسا قریشی

32.000 تومان

سود شما: 8.000 تومان

نگاه نمادین تزئینی خلاق هنرمند نسبت به سکه ها

گزینه های موجود

1000 در انبار
تعداد
دسته: ,
اشتراک بگذارید

توضیحات

درباره ی کتاب :

کتاب بررسی نقوش روی سکه اثر مهسا قریشی انتشارات مارلیک.

نقوش روی سکه ها منابع غنی و با ارزشی اند که آشنایی با این نقوش و درک چگونگی تاثیر گذاری آن ها بر یکدیگر ضرورتی فرهنگی به شمار می آید و بهره گیری از این گنجینه تصویری در ارتقای سواد بصری و شکل گیری هویت فرهنگی جامعه نقشی به سزا دارد. با نگاهی بر روی سکه های تاریخی ملتی می توانیم تاریخ هنر آن ها را به طور فشرده رقم بزنیم. تمام داده های علم باستان شناسی مورد مطالعه و پژوهش مورخ قرار می گیرد. گذشته از آن، تصاویر شخصیت ها بر روی سکه امروزه مهم ترین سند مورخ جهت شناسایی تصویرهای شخصیت های تاریخی است. سکه شناسی در این امر، به کمک مورخ می آید. قبل از پیدایش سکه مردم از راه معاوضه و مبادله اجناس به صورت پایاپای امور تجاری خود را انجام می دادند.

لبدیها اولین مردمی بودند که سکه ضرب کردند. ایرانی ها پس از فتوحات پی در پی در آسیای صغیر به وجود سکه و لزوم استفاده آن پی بردند. در زمان داریوش اول (522-486 ق. م) برای نخستین بار در ایران، سکه های طلا و نقره ضرب شد. در زمان ساسانیان سکه با نقش پادشاهان و تاج و خط پهلوی  و نقش آتشدان ضرب گردید. با ظهور اسلام نقش پادشاهان و تاج و خط پهلوی و نقش آتشدان ضرب گردید.

با ظهور اسلام نقش شخصیت ها از روی سکه ها حذف شد و آیاتی از قرآن مجید، نام سلاطین، محل ضرب و سال ضرب منقوش گردید.

 

دانلود کتاب بررسی نقوش روی سکه

 

سکه سلجوقی

بخشی از کتاب بررسی نقوش روی سکه  :

تعریف سکه

سکه یک تکه کوچک از فلز است. معمولا دایره وار و تخت. سکه توسط یک دولت برای استفاده در داد و ستد اقتصادی یک جامعه معتبر می شود. به نظر می رسد سکه قطعه فلزی است قابل ارزش و مبادله که عیار و وزن آن از طرف دولت ها تضمین می شود. جنس فلز سکه در گذشته از طلا، نقره و مس بود اما امروزه بیشتر از ترکیبات نیکل استفاده می شود. کاربرد طلا و نقره امروزه بیشتر در زمینه سکه های یاد بود است. سکه در فرهنگ لغت دهخدا به معانی: راه و روش، گاوآهن، سیرت، لباس، کوچه و بازار، درخت خرما، آهنی که نقش رایج را بر آن کنده باشند است

علم سکه شناسی

فن شناخت سکه را «سکه شناسی» نامند و کسی که سکه را بشناسد و سکه اصل را از سکه تقلبی تشخیص دهد «سکه شناس» گویند. شاخه ای از باستان شناسی که به بررسی و شناسایی سکه ها و کشف حقایق و دست یابی به واقعیت ها از آن میان، می پردازد. سکه شناسی خیلی از حوادث را برای ما روشن می کند از جمله خطوط و وقایع تاریخی، خط و زبان های رایج در گذشته خاموش، رسوم و عادات، تشریفات مذهبی، طرز لباس و آرایش شاهان و فرمانروایان و به طور کلی بیانگر اوضاع اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و هنری گذشته می باشد. سکه تاریخ مجسم بشر است و از طریق آن می توانیم آثار و ابنیه تاریخی را بازسازی نماییم و در علم باستان شناسی یکی از راه های تعیین قدمت اشیا، استفاده از سکه است.

 

بخشی دیگر  :

نقش اختر ماه در دوره اتابکان سلجوقی

این نقش جزو آن دسته از نقوشی است که به نظر می رسد از معماری اوایل دوره اسلامی در خراسان بزرگ به تزیینات فلز کاری راه یافته است. با وجود این، کاربرد چنین نقشی در معماری اواخر دوره ساسانی در تیسفون نیز مشاهده می شود. بروز آن در تزیینات معماری جامعه الکبیر موصل، که از مدارکی است که آقا اوغلو به آن استناد می کند، درون مایه اختر ماه، پیکره ای که به شیوه چهار زانو نشسته و هلال ماه را مقابل صورت خویش گرفته است. از مشخص ترین نقش های نجومی به کار رفته در آثار فلزی منتسب به موصل است. هنم چنین فراوانی کاربرد این نقش در فرهنگ بصری شهر موصل در سده های ششم و هفتم هجری قمری به حدی رسیده است که برخی محققان آن را حکم نشانه اختصاصی این شهر قلمداد کرده اند.

نشان شیر و خورشید در هر دوره ای از تاریخ به صورت مختلفی تعبیر می شود. در ابتدا تنها نشانی ستاره بینی بوده است. نه مظهر حکومت

در دوران صفویه این نشان تعبیری شیعی ایرانی پیدا می کند. پیشینه ی شیر نماد قدرت زمینی و خورشید نماد قدرت آسمانی هم دارای مفاهیم نجومی و هم یک نماد مذهبی.برخی مورخین بر این باورند مه در این تصویر شیر نماد میترا و خورشید زنی که بر پشت شیر سوار اس نماد الهه «آناهیتا» می باشد.

 

نقش مرد سوار کار ( بررسی نقوش روی سکه ) :

در هنر پیشین اسب بدون سوار کار بود. سم های اسب به زمین نمی خورد و بنابراین، سکوت حرکت ساکیامونی را تامین می کرد. اسب به عنوان مرکب جنگجویان و قهرمانان، شجاعت، سرعت است. حمل سلاح توسط جنگجو، نشان بسیاری از خدایان و قهرمانان است و نماد قدرت آنان در دفع شر و جهل می باشد و حالت عمودی سلاح، این معنا را تشدید می کند.

 

بررسی نقوش روی سکه

 

چگونگی پیوند متن و تصویر در سکه ها از قرن ششم تا دوازدهم ه.ق ( بررسی نقوش روی سکه ) :

متن ارائه شده در سکه ها که بیشتر القاب پادشاه و خلیفه مومنین است، به منظور تاکید و تایید صفات پادشاه انتخاب شده است و بر نمادین بودن تصویر دلالت دارد. بنابراین ارتباط بین متن و تصویر در دوره سلجوقی به طور عینی وجود داشته است. نوشته ی لا اله الا الله، محمد رسول الله در کنار القاب پادشاه به خط ایغوری، مشخصه اصلی سکه های ایلخانی بوده و صرف نظر از نوع تصویر، ثابت بوده است. بنابراین با وجود نمادین بودن تصاویر در این دوره ولی ارتباطی بین متن و تصویر وجود ندارد. استفاده از تصاویر بیشتر در سکه های فلوس مسی دوره صفویه مرسوم بوده که متن ارائه شده در آن سال و محل ضرب است. بنابر این بین متن و تصویر هیچ ارتباطی وجود نداشته است.

 

فهرست کتاب بررسی نقوش روی سکه :

  1. سکه شناسی
  2. معرفی نقوش و روش های طراحی سکه ها از قرن ششم تا دوازدهم
  3. سیر تحول نقوش روی سکه ها از قرن ششم تا دوازدهم ه.ق
  4. تحلیلی بر پیوند متن و تصویر در سکه ها از قرن ششم تا دوازدهم ه.ق

 

کتاب بررسی نقوش روی سکه ها را به همراه تخفیف ویژه از ما خریداری کنید.

 

توضیحات تکمیلی

وزن 191 g
ابعاد 24 × 17 × 24 cm
ناشر

مارلیک

نویسنده

سایز کتاب

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

نقد و بررسی‌ها

    هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کتاب بررسی نقوش روی سکه اثر مهسا قریشی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولات پیشنهادی

همچنین ممکن است دوست داشته باشید…

64.000 تومان

سود شما: 16.000 تومان

28.000 تومان

سود شما: 7.000 تومان

56.000 تومان

سود شما: 14.000 تومان

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

60.000 تومان

سود شما: 15.000 تومان

32.000 تومان

سود شما: 8.000 تومان

320.000 تومان

سود شما: 80.000 تومان