گاو بنفش ست گودین

36.000 تومان

سود شما: 36.000 تومان

متمایز باشید تا کسب و کارتان را دگرگون کند

تعداد
دسته:
اشتراک بگذارید

توضیحات

درباره ی کتاب گاو بنفش نوشته ی ست گادین :

گاو بنفش با عنوان اصلی Purple Cow: Transform Your Business by Being Remarkable  سال 2003 منتشر شد. 6 سال بعد در سال 2009 ست گادین ویرایش کاملی روی کتاب انجام داد و آن را دوباره منتشر کرد. ست گادین نویسنده‌ی این کتاب معتقد است در دورانی به سر می‌بریم که برای موفقیت در یک کسب‌و‌کار، تبلیغات کافی نیست؛ بلکه شما باید یک تفاوت جدی با بقیه رقیبانتان داشته باشید. باید تصمیم بگیرید در کانون توجه باشید و موفق شوید یا کنار بایستید و شکست بخورید. او در این‌باره گفته است:«مطمئن‌ترین راه برای شکست، خسته کننده بودن است. تنها شانس شما برای موفقیت متمایز بودن است.»
نظریه‌ی گاو بنفش می‌گوید باید متفاوت باشید. تفاوتی که باعث شود شما در ذهن مشتری ماندگار شوید و او را ترغیب کند میان انتخاب‌های بی‌شمار بازار دست روی خدمت یا کالای شما بگذارد. شما باید چیزی به مخاطبتان بدهید که بقیه نداده‌اند، وگرنه مسئله خیلی ساده می‌شود. اگر تمام محصولات و خدمات بازار مشابه باشند مشتری به سراغ پرسابقه‌ترین و معروف‌ترین ارائه‌کننده‌ی خدمت خواهد رفت و به خودش زحمت بررسی خدمت یا تولید شما را نخواهد داد.
این تئوری در کسب‌و‌کارهای  اینترنتی هم بسیار اهمیت دارد. کسب‌و‌کار  اینترنتی شما باید فرقی با بقیه داشته باشد. این تفاوت می‌تواند در نحوه‌ی ارتباط شما با مشتری، طراحی منحصر‌به‌فرد سایت‌تان، نوع بسته‌بندی کالا، نوع محصولی که ارائه می‌کنید یا نام دامنه‌تان باشد. مثلا وجه تمایز دیجی‌کالا، بزرگترین کسب‌و‌کار  اینترنتی ایران، با بقیه‌ی کسب‌و‌کار‌ها در درجه‌‌ی اول تولید محتوای بسیار قوی برای معرفی محصولات ارائه شده بود. جالب است بدانید دیجی‌کالا از زمان راه‌اندازی تا مدت دوسال هیچ کالایی برای عرضه نداشت و تنها معرفی‌های کامل و به درد بخور درباره‌ی محصولات دیجیتال موجود در بازار منتشر می‌کرد.
ست گادین از اصطلاح «عطسه کنندگان» برای مشتریان استفاده می‌کند. تمام حرف گادین این است که اگر شما منحصر به فرد باشید، «عطسه کنندگان» کار تبلیغات و بازاریابی را برای شما انجام می‌دهند. آن‌ها که از ایده‌ی شما هیجان زده شده‌اند آن را به صورت ویروسی به اطرافیانشان منتقل می‌کنند و شما در مدت کوتاهی می‌بینید که با یک استراتژی درست و بدون صرف هزینه‌های گزاف برای تبلیغات، مثلا تبلیغات کلیکی یا بروشورهای عجیب و غریب و کارهای هزینه بر دیگر توانسته‌اید طیف خوبی از مشتریان را جذب کنید.

درباره ی ست گادین نویسنده ی کتاب گاو بنفش :

ست گادین که گاهی «سیت گودین» هم نوشته می‌شود کارآفرین، نویسنده و معلم آمریکایی متولد 1960 است. او در دانشگاه «تافتس» فلسفه و علوم کامپیوتر خوانده است و پس از آن در رشته MBA دانشگاه «استنفوردبریج» تحصیل کرده است.
هرچند شهرت گادین به خاطر کتاب‌ها  و سخنرانی‌هایش است اما او سابقه‌ی شغلی جذابی هم دارد. ست گادین در جوانی یک شرکت تبلیغات اینترنتی به نام «یویودین»  تاسیس کرد که سال 1998 آن را به ارزش30 میلیون دلار  به یاهو فروخت. «اسکوئیدو» نام شرکت دیگری است که گادین سال 2006 تاسیس کرده است. در جولای 2018 این سایت در لیست 500 سایت برتر دیده شده در کل جهان بود. گادین این شرکت را هم 9 سال بعد به «هاب‌پیجز»  واگذار کرد.
 گادین نویسندگی را با نوشتن یک مجموعه 10 جلدی برای کودکان شروع کرد. این مجموعه که «جهان‌های قدرت» نام دارد، اوایل دهه 90 میلادی منتشر شده است. او در هر جلد این کتاب‌ها به بررسی خلاصه‌ای از یک بازی ویدئویی پرداخته است. ست گادین 19 عنوان کتاب در حوزه‌ی کسب‌و‌کار  و بازاریابی نوشته است که بیشتر  این کتاب‌ها بسیار پرفروش شده‌اند. برای مثال کتاب «free prize inside» سال 2004 کتاب سال مجله‌ی کسب وکار «فوربس» شد و کتاب «مهره حیاتی» سال 2015 در فهرست «20 کتاب برتر مهمترین متفکران کسب وکار » به انتخاب مجله‌ی «بلومبرگ بیزنس‌ویک» قرار گرفت.
از دیگر کتاب‌های موفق ست گادین می‌توان «شیب»، «قبایل» ، «بازاریابی اجازه‌ای» و «همه‌ی بازاریاب‌ها دروغگو هستند» را نام برد. آخرین کتاب گادین به نام «این بازاریابی است» سال 2018 منشر شد.
او یک وبلاگ‌نویس حرفه‌ای هم محسوب می‌شود و معتقد است وبلاگ نویسی روزانه می‌تواند در موفقیت افراد اثر چشم‌گیری داشته باشد. وبلاگ ست گادین «تایم» نام دارد که سال 2009 در لیست 25 وبلاگ برتر سال قرار گرفت.

بخش هایی از کتاب گاو بنفش نوشته ی ست گادین :

بیست سال پیش ،اوضاع به این ترتیب نبود.ان زمان،مصرف کنندگان،زمان خیلی بیشتر و انتخاب های خیلی کمتری داشتند.ان روز ها درامد خرج شده ما گزینه های خیلی کمتری برای هدر رفتن داشت،پس اگر شرکتی به نوعی یک اختراع واقعا به دردبخور(مثلا تلفن همراه)را به بازار می اورد،هر طور بود،هزینه ان را می پرداختیم. سال ها قبل،اقتصاد بسیار بارور ما فهمید نیاز های تقریبا تمام افراد جامعه را چگونه برآورده کند.سپس همه چیز دگرگون شد و هدف ، براوردن خواسته های ما شد.جامعه بازاریابی(از طریق تبلیغات گسترده در تلویزیون)به ما اموخت چیز های بیشتر و بیشتری بخواهیم و مصرف کنندگان با تمام توان،این اموزه ها را پذیرفتند و به کار بستند.                                                                                                                                                                                                                                                       بیشتر انهایی که شاید محصول تان را بخرند،هرگز درباره ی ان نمیشنوند.امروزه امکانات بسیار زیادی وجود دارند که دسترسی به مردم از طریق وسایل ارتباط جمعی را دشوار کرده اند.مصرف کنندگان پر مشغله پیغام های ناخواسته را نادیده میگیرند،در حالی که رقبای شما (هم اکنون دارای یک سهم بازار هستند)برای حفظ سهم بازارشان هزینه های گزافی را تقبل میکنند…

                                                                                                                            …………..

آیا خاص بودن جسارت می‌طلبد؟

بیدادگری همیشه خاص نیست. مطمئنا این کار لازم نیست.گاهی جسارت باعث رنجش می‌شود. خواننده‌ی مشهور«اوزی اسبورن» موفق است . او هر دو خصوصیت جسارت و خاص بودن را دارد، اما هنرمندی که در نمایش، بدن خود را مثل یک خوک با پلیدی آلوده کند این دیگر نشانه‌ی بدبختی آشکار اوست.
افتادن در دام تبلیغاتی که از بالا تا پایین ردیف شده‌اند، بستن پاپیون سبز و تبلیغات را با منابع مفتضح پرکردن کار آسانی است. بی نزاکتی شاید گاهی به طور اتفاقی به کار آید اما نمی‌تواند یک راهبرد باشد. این کار ناامید کننده است. غیر منصفانه، فانتزی، خیالی یا هرچه که باشد، باید هدفی داشته باشد و نیاز است که درون محصول ساخته شده، ریشه داشته باشد.
پروازی به آن سوی کشور داشتم، در این پرواز زن شصت ساله‌ای را دیدم که تیشرتی از شرکت هورتز به تن داشت که این شعار روی آن نوشته شده بود:«کهنگی‌اش دلپذیر، در عین حال کثیف هم هست.» چیزی که در ارتباط با بی‌نزاکتی یا فانتزی بودن شرکت هورتز وجود دارد، این است که توانسته آن قدر فانتزی باشد که برای این خانم، خاص باشد تا این تیشرترا بدون هیچ نگرانی بپوشد…. آیا هرکسی پوشاک هورتز را می‌پسندد؟ نه هرکسی، و این بخشی از کار است که آن را فوق العاده می‌سازد. اگر همه، کارهای آن‌ها را می‌پسندیدند، کسالت بار می‌شد.
یادآوری: مهم نیست که شما چگونه آن را بیان می‌کنید، مهم سخنی است که می‌گویید. شما با رفتارهای بد برای مدت کوتاهی می‌توانید توجه افرادی را که فکر می‌کنید به شما توجه ندارند، جلب کنید، اما این کار چندان دوام نخواهد داشت و راهبرد طولانی مدتی نیست. بی‌نزاکتی به تنهایی کاری از پیش نمی‌برد زیرا عطسه کنندگان سخن مثبتی درباره‌ شما نخواهند گفت.
شما احتمالا از اینکه خیلی خجالتی باشید احساس گناه می‌کنید، اما از جسارت زیاد نه. برای رنجاندن، جسارت کنید. تمرین خوبی است. اما خیلی این کار را انجام ندهید زیرا معمولا کاری از پیش نمی‌برید، اما روش خوبی است تا احساس کنید در مرز هستید. احساس داشتن هیجان و یا انجام کاری خاص.

کتاب گاو بنفش نوشته ی ست گادین را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.

توضیحات تکمیلی

وزن 191 g
ناشر

نیک فرجام

نویسنده

مترجم

سایز کتاب

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

نوبت چاپ

چاپ چهارم

محصولات مرتبط

مجموعه محصولات مرتبط ما را مرور کنید.

31.200 تومان

سود شما: 7.800 تومان

20.000 تومان

سود شما: 5.000 تومان

59.500 تومان

سود شما: 10.500 تومان

39.200 تومان

سود شما: 9.800 تومان